شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

مسابقه طراحی سردر اصلی دانشگاه شیراز بهمن ماه برگزار می‌شود

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
قطبی کارشناس معماری، دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو با اشاره به فراخوان برگزاری مسابقات ملی طراحی معماری سردر اصلی دانشگاه شیراز گفت: جایگاه ورودی دانشگاه شیراز، از ویژگی‌ها و امتیازات خاصی برخوردار است. این فضا علاوه بر کارکرد اصلی، به عنوان یک فضای ارتباطی، از لحاظ ادراکی و بصری نیز رابط بین معماری این فضا با مخاطبان آن در سطح شهری و بین المللی است.

قطبی مطرح کرد: بنابراین در طراحی این فضا ارائه معیار‌ها برای مطرح نمودن ارزش‌ها و هویت فرهنگی، اجتماعی و معماری اسلامی ایران ضروری است. در این راستا دانشگاه شیراز در صدد است برای طراحی سردر، ساماندهی و طراحی محوطه ورودی شرقی پردیس ارم، با هدف ایجاد هماهنگی مفهومی طرح با نقش هویتی دانشگاه شیراز، مسابقه‌ای برگزار کند.

کارشناس معماری دانشگاه شیراز بیان کرد: خلاقیت و نوآوری با نگاه فناورانه و بوم‌گرایی خلق اثری ماندگار شاخص و هماهنگ با اهداف دانشگاه و در بردارنده هویت علمی و پویای دانشگاه شیراز، توجه به مسائل نشانه شناسی و لحاظ معنا و روح معماری اسلامی دانشگاه شیراز، توجه به جلوه‌های نور پردازی، توجه به جزئیات تکنولوژی ساخت و مصالح اتصالات و نوع سازه و غیره... مواردی است که شرکت کنندگان باید رعایت کنند.

وی در ادامه گفت: خلاقیت و ابداع در طرح به روز بودن، توجه به مسائل خاص پروژه، میزان هماهنگی با سایت و بستر طرح و غیر معیار ارزشیابی طرح شرکت کنندگان در این مسابقه است.

قطبی تاکید کرد: مهلت ثبت نام این مسابقه تا ۱۸ دی ماه، همچنین آخرین مهلت تحویل آثار به دبیر خانه ۲ بهمن ماه، زمان داوری نیمه بهمن ماه و زمان اعلام نتایج نیمه دوم بهمن خواهد بود.

لازم به ذکر است، علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.sar_dar.shirazu.as.ir مراجعه کنند.

ساخت و اجرای 4 پروژه چوبی حرم رضوی تا پایان امسال

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی ، محمدجواد طبسی بیان کرد : ساخت و اجرای 8 پنجره سنتی چوبی به مساحت 40 متر مربع در باب‌السلام از جمله پروژه‌هایی است که از ابتدای آذر امسال آغاز شده و چارچوب و فریم اصلی این پنجره‌ها از جنس چوب چنار است و به سبک معماری اسلامی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به در حال ساخت بودن 10 مترمربع معرق‌کاری در پشت پنجره فولاد رواق دارالولایه تصریح کرد: پنجره فولاد از سمت بیرون قلم‌زنی و نقره‌کوبی شده و قرار است از سمت داخل به هنر معرق چوب مزین شود.

مدیر عامل شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی ادامه داد: جنس چوب‌های به کار رفته در این پروژه با هدف ایجاد رنگ و زیبایی در معرق ذکر شده، ترکیبی از چوب‌های گلابی، توت، چنار، سرخدار، گردو، عناب و ملچ خواهد بود.

طبسی اضافه کرد: این پروژه از ابتدای سال جاری آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود اواخر امسال به پایان برسد.

وی ساخت یک عدد درب بزرگ 4 لنگه واقع در رواق دارالمرحمه را یکی دیگر از پروژه‌های در دست اقدام شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی عنوان کرد و گفت: ساخت این درب که در آن از هنر گره‌چینی استفاده شده، ابتدای آبان آغاز شده و اکنون در شرف پایان کار است.

طبسی ادامه داد: چارچوب و فریم درب از جنس راش بوده و قطعات گره نیز از ترکیب راش، چنار، گردو، عناب، سرخدار و ملچ است.

وی با اشاره به پروژه تعمیر و ساخت پنجره در مدرسه خیرات خان بیان کرد: دو پنجره سنتی قدیمی در این مدرسه وجود دارد که یکی نیاز به تعمیر و دیگری نیاز به تعویض دارد.

طبسی ادامه داد: چوب چارچوب و فریم اصلی پنجره ها، از جنس راش و هنر به کار رفته در آن نیز آلات چینی خواهد بود.

وی افزود: این پروژه از اوایل آذر آغاز شده است و تا اواخر دی به پایان می‌رسد.

مدیر عامل شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی با اشاره به ایجاد اشتغال برای 12 نفر در خلال ساخت و اجرای پروژه‌های مربوط به ملزومات چوبی حرم مطهر رضوی تصریح کرد: کارفرمای این پروژه‌ها، سازمان عمران و توسعه حریم حرم است.

انتشار «حکمت ایرانی در معماری اسلامی»

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کتاب

«حکمت ایرانی در معماری اسلامی» نوشته فرزانه فرشیدنیک منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۱۲ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۵هزار تومان توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است. 

در معرفی «حکمت ایرانی در معماری اسلامی» عنوان شده است: هدف این کتاب، بررسی زیربنای فکری تغییرات معماری ایرانی-اسلامی و جست‌وجوی ریشه‌های آن در جهان‌بینی و نظریه‌های فلسفی حاکم بر جامعه در دوره‌های مختلف پس از اسلام تا پایان عصر صفوی است.

حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی برج ثبت جهانی‌شده قابوس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

ایرنا - گنبدکاووس - مرحله اول حذف علف‌های هرز از قسمت مخروطی برج ثبت جهانی‌شده قابوس با روش قطع کردن توسط قیچی باغبانی آغاز شد. مرحله دوم حذف علف‌های هرز با بازکردن بندهای آسیب دیده و مرمت آن با مصالح سنتی مثل کچ نیم‌کوب و شیرآهک ادامه خواهد یافت. این برج بلندترین برج آجری جهان و مقبره «قابوس بن وشمگیر»، بنایی بازمانده از سده چهارم هجری است. این شاهکار معماری اسلامی بر روی تپه‌ای به بلندی ۱۵ متر و با ارتفاع مجموع ۷۰ متر در شهر گنبدکاووس قرار دارد.

https://img9.irna.ir/d/r1/2019/12/25/4/156848271.jpg

https://img9.irna.ir/d/r1/2019/12/25/4/156848277.jpg

مرمت عجیب و پر حاشیه گنبد مسجد تاریخی شیخ لطف الله

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به گزارش پایگاه " اخبار معماری " ، مرمت عجیب و پر حاشیه گنبد مسجد تاریخی شیخ لطف الله، این اثر ثبت جهانی را دو رنگ کرده است. تصاویر منتشر شده تازه از گنبد شیخ لطف الله نشان می‌دهد که بعد از مرمت این گنبد دو رنگ شده است. گنبدی که یکی از جاذبه‌های جهانی ایران و یکی از معروف‌ترین آثار ایران در سطح جهانی است.

با این وجود مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان که پیشتر درگیر دادن اجازه‌های ویژه به مهمانان یک فم‌تور بوده و چهره‌های اینستاگرامی را روی سقف و کنار گنبد در حال مرمت شیخ لطف‌الله برده است، از این مرمت دفاع می‌کند.

پیش از این مهدی حجت، بنیان‌گذار سازمان میراث فرهنگی به تندی از مرمت گنبد شیخ لطف‌الله انتقاد کرده و گفته بود که گنبد شیخ لطف الله را خراب کرده‌اند. 

امروز نیز نمایندگی استان اصفهان یکی از خبرگزاری‌ها فاش کرده که مسئولان میراث فرهنگی اصفهان برای مرمت گنبد شیخ لطف الله دو بار برنده مناقصه را کنار گذاشته‌اند و با ترک تشریفات این مرمت حساس را به معتمد خود سپرده‌اند که نتیجه آن پایین آوردن گنبد، باز چینی کاشی‌ها و دور رنگ شدن گنبد مسجد شیخ لطف‌الله است.  اتفاقاتی که مدیران وزارت میراث فرهنگی به ویژه مدیر پایگاه جهانی میدان نقش جهان و مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان همچنان آن را تایید می‌کنند و مرمت گنبد شیخ لطف الله را جزو بهترین مرمت‌های کشور معرفی کرده‌اند.

فریدون الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان پس از انتقادات مهدی حجت گفته بود:  استادان برجسته‌ای بر روی گنبد این مسجد کار می‌کنند و افراد ناشی نیستند که از موادی استفاده کنند تا رنگ کاشی عوض شود. بخشی ازآنچه تغییر رنگ برداشت می‌شود، به خاطر پاک‌سازی و بندکشی‌های انجام‌شده است. کاشی قسمت‌های دیگر بند ندارد و به همین خاطر پررنگ به نظر می‌رسد.  

با این وجود مصاحبه‌های منتشر شده از معاون میراث فرهنگی استان اصفهان، مدیر کل استان اصفهان و مدیر پایگاه میراث جهانی میدان نقش جهان حداقل در تعیین قدمت کاشی‌های این گنبد با هم تناقض دارد و دقیقا مشخص نیست قدمت کاشی‌ها و نحوه این مرمت به شکلی بوده است. کارشناسان مختلفی تاکنون این گفته که گنبد شیخ لطف‌الله کاشی صفوی ندارد را رد کرده‌اند. 

مدیران وزارت میراث فرهنگی و مدیران استان اصفهان با وجود تصاویری که تاکنون از تغییر رنگ گنبد معروف شیخ لطف الله منتشر شده توضیح قانع کننده‌ای نداده‌اند و مانند موضوعا مشابه در انتظار این هستند که موضوع تغییر رنگ گنبد نیز شامل مرور زمان شود. 

تاکنون تنها مدیران میراث فرهنگی استان اصفهان درباره وضعیت مرمت این گنبد خاص صحبت کرده‌اند. با وجود اینکه مرمت‌کار این گنبد از چهره‌های شناخته شده در اصفهان است اما وضعیت مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نیازمند بررسی کارشناسان و مرمتکاران مستقل و بررسی توسط رسانه‌ها دارد.

مرمت‌ جدید، گنبد شیخ لطف الله را دو رنگ کرد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

صفحه 1 از 34