شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

اطلاعیه شماره 1 همایش جايگاه عناصر دينى در توسعه شهرى

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بسم ا... الرحمن الرحیم

 

جايگاه عناصر دينى در توسعه شهرى

(قبله، احترام به آب، حريم، سلسله مراتب و...)

.

در سالهای اخیر رشد شتابان شهرنشینی و روند مهاجرت باعث رونق شهرها شده است و این امر به اصطلاح به توسعه شهرنشینی دامن زده است . از سویی طبق سند چشم انداز 1404 و برنامه های پنج ساله نگاه به کیفیت مقوله توسعه شهری امری است که به مروردر حال تبدیل به یکی از اولویت های نخست پارادایم مدیریت شهری در کشور است.

دبیرخانه همایش موضوع شناسی شهرسازی اسلامی ایرانی - وابسته به مرکز مطالعات حکمت دانش و فن شهرسازی و معماری ایرانی اسلامی - بر آنست تا با همراهی و همدلی اندیشمندان و متفکران و متخصصان کشور گامی هرچند کوچک در زمینه تبیین تئوری و عملی نظریات متعلق به حوزه فکری شهرسازی اسلامی بردارد . لذا در صدد است دهمین نشست و اولین همایش ملی موضوع شناسی شهرسازی اسلامی ایرانی را با عنوان جايگاه عناصر دينى در توسعه شهرى در بهار سال 1391 برگزار نماید.

محورهای این همایش - با تاکید بر نقش معماری ، طراحی محیط ، طراحی شهری و شهرسازی در تمامی محورها -بشرح زیر است :

 

1.       جایگاه قبله در توسعه شهرهای ایرانی و تاثیرگذاری و تاثیرپذیری کالبدها و فضاهای شهری از آن

2.       جایگاه آب در توسعه شهرهای ایرانی و در معماری مسکونی در مرکز و حومه و ییلاقات شهری

3.       جایگاه محرمیت در آیین نامه ها و استاندارد های  طراحی معماری در کشور

4.       جایگاه مسجد در طرحهای شهرسازی  بخشهای توسعه ای شهرهای ایران در سه دهه گذشته

5.       شناسه های دینی در سیما و منظر بخشهای توسعه یافته ی شهرهای ایرانی

6.       جایگاه مدفنهای شهدا در شهرهای ایرانی

7.       بررسی نحوه حضور عناصر دینی در فضاهای تفریحی و سرگرمی

8.       بررسی نحوه حضور عناصر دینی در پارکها و فضاهای سبز شهری

9.       بررسی نحوه حضور عناصر دینی در فضاهای آموزشی

10.    بررسی مولفه های دینی در سیمای شبانه شهرهای ایرانی

 

دبیرخانه همایش از همه علاقمندان به ویژه مهندسان معمار ؛ مشاوران معمار ؛ شهرسازان و مشاوران شهرسازی ؛ استادان و پژوهشگران  دانشگاهی ؛ دانشجویان رشته های معماری ، شهرسازی و رشته های وابسته دعوت میکند تا با ارسال مقالات ما را در برگزاری بهینه این همایش یاری نمایند.

 

*- علاقمندان با عنایت به تقویم همایش ، لطفا چکیده های مقالات را به نشانی دبیرخانه و در قالب نرم افزار word2003  ایمیل نمایند. 

هیات داوران مقالات :(به ترتیب الفبا ) 

- جناب آقای دکتر اولیا(عضو محترم هیات علمی دانشگاه یزد)

- جناب آقای دکتر حبیبی(عضو محترم هیات علمی دانشگاه تهران)

- جناب مهندس عرفان(دبیر همایش )

- جناب آقای دکتر ندیمی(عضو محترم هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی)

-جناب آقای دکتر نقی زاده(عضو محترم هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات)

 

 

تقویم همایش:

فراخوان و دعوت از محققین جهت ارسال چکیده مقاله(حداکثر300 کلمه ) : از 25 آبانماه  لغایت25 دیماه1390

 

گفتنی است بخش اجرایی و دبیرخانه همایش با همکاری کانون آگهی آران فعال و آماده پذیرش مقالات ارزشمند فرهیختگان است .

نشانی دبیرخانه همایش:

www.aranexpo.com

email: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

fax:05115092117

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در پنجشنبه ، 29 دی 1390 ، 12:57

یک حرکت خیلی خودجوش ولی پسندیده

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
چهارشنبه هفته گذشته9/9/1390  به همت جمعی از دانشجویان خوش فکر شهرسازی دانشگاه فردوسی نشست و همایش چند ساعته ای برگزار شد که شاید برای اولین بار طی چند دهه گذشته مخاطب آن مردم هم بودند. نظر به متفاوت بودن موضوع نشست و نگاه قابل تامل برگزار کنندگان ضمن تشکر از حسن همکاری استادان مدعو گزارش این نشست را تقدیمتان میکنیم.
 
همایش "معرفی و بررسی فرآیند معاصر سازی بافت فرسوده محله آبکوه" به اهتمام انجمن علمی دانشکده معماری و شهرسازی،‌ در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد.
در این همایش ابتدا طرح بازسازی محله آبکوه توسط نمایندگان شرکت مشاور طرح ارائه گردید. و سپس اساتید و صاحبنظران به بحث و گفتگو پیرامون این طرح پرداختند.
در این همایش رئیس سابق دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران با بیان اینکه ارزش بافت های شهری تنها به داشتن نشانه های تاریخی نیست، ضرورت توجه به شاخص های اجتماعی و فرهنگی را در بازسازی بافت های آسیب پذیر مورد تاکید قرار داد.
دکتر سید محسن حبیبی با به نقد کشیدن دیدگاه های شرکت مشاور طرح و تاکید بر ضرورت شفاف بودن طرح برای مردم،‌افزود: اگر قرار است بهسازی و نوسازی در قلعه آبکوه انجام دهیم، باید خود قلعه آبکویی شویم یعنی مثل آنها فکر کنیم تا بتوان بهسازی و نوسازی به بهترین وجه انجام داد.
همچنین استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه فردوسی به نقد روش ها و یافته های شرکت مشاور طرح در حوزه ی مطالعات اجتماعی محله آبکوه پرداخت.
این پژوهشگر روانشناسی اجتماعی با ارائه مستندات و مدارک،‌ قدمت محله آبکوه را سیصد ساله دانست و بر وجود هویت اجتماعی غنی در این محله تاکید کرد
دکتر اصغری نکاح با مروری بر وضعیت مساجد،‌حسینیه ها،‌هیئات مذهبی و تشکل های مردمی ،‌ سطح فرهنگ و معنویت را در این محله بالا دانست و با یادی از 100 شهیدی که این محله تقدیم انقلاب کرده،‌ از میراث معنوی و فرهنگی ارزشمند این محله به عنوان مسئله ای که مشاورین طرح و مسئولان به آن توجه ندارند یاد کرد.
در بخش انتهایی این همایش،‌ جمعی از اساتید،‌صاحب نظران و مسئولان به پرسش های دانشجویان پاسخ دادند.
در این بخش دکتر حبیبی،‌دکتر اصغری نکاح، مهندس جلیل حبیب اللهیان –معاون اسبق وزیر مسکن و شهرسازی –مهندس جاوید –معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد –دکتر مصطفی عباس زادگان –استاد دانشگاه علم و صنعت –دکتر رحمن تفهمی –مدیر بخش توسعه و پژوهش شهرداری مشهد و نمایندگان شرکت مشاور فرنهاد به بحث و تبادل نظرو پاسخ به پرسش های دانشجویان پرداختند.
یکی از نکات قابل توجه این همایش حضور چند تن از پیشکسوتان محله آبکوه بود که یکی از آنان نیز در جمع فوق الذکر حضور پیدا کرد و به بیان دغدغه های مردمی پرداخت.
گفتنی است نفس گرد هم آمدن چنین جمعی،‌که متشکل از اساتید، دانشجویان، نمایندگان مردم،‌ مسئولین اجرایی امروز و دیروز و نمایندگان شرکت مشاور بود، و گفتگو پیرامون یک پروژه درگیر با متن جامعه،‌ دستاورد بزرگی است که به همت دانشجویان، در فضای شهرسازی کشور که به ندرت شاهد چنین اتفاقاتی بوده است، به دست آمد.

بازدید ا زنمایشگاه صنعت ساختمان دبی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در پی اعلام های قبلی از مجموعه شرکتهای همکار با مرکز مطالعات تیمی به نمایندگی از همکاران جهت بازدید از نمایشگاه دبی و پروژه های موفق در دبی به این امارت سفر نمود.

تیم اعزامی شامل همکاران شرکت عرفان آفرینش و شرکت طراحان مربع ذهن بود و طی چهار روز اقامت در دبی از 20 لغایت 24 نوامبر 2011 ضمن بازدید از نمایشگاه و سالنهای متعدد آن با برخی از شرکتها و غرفه داران مذاکراتی انجام شد. همچنین طی بازدید از مجتمعهای موفق تجاری دبی دتایلهای اجرایی و جزئیات مربوط مورد توجه قرار گرفت. گفتنی است تیم مذکور بازدیدهایی نیز از مترو دبی و برج خلیفه دبی انجام دادند. در این بازدید کارشناسان و طراحان دپارتمانهای طراحی غرفه های نمایشگاهی ؛ دپارتمان معماری ؛ دپارتمان شهرسازی برداشتهای مفیدی از بازدیدها داشته و به مستندسازی بخشهای مربوطه به هر تخصص پرداختند.

گفتنی است بازدید از نمایشگاه های صنعت ساختمان یکی ا زبرنامه های مرکز مطالعات است و در این راستا قبلا دو نمایشگاه تجهیزات و مبلمان خانگی فرانکفورت و نمایشگاه صنعت ساختمان پاریس توسط سایت مرکز به اطلاع علاقمندان رسیده است .

پیشنهاد مرکز مطالعات برای چهارماهه آتی دو نمایشگاه تجهیزات و مبلمان خانگی فرانکفورت در دیماه و نمایشگاه صنعت ساختمان برلین بائوتک  در اسفندماه 1390 است. که برای نمایشگاه فرانکفورت علاقمندان میبایست با کانون آگهی آران در مشهد و برای نمایشگاه برلین  با آزانس پیشواز آسیا در تهران تماس حاصل فرمایند.

فراخوان مقاله

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فراخوان مقاله

مقدمه
کنفرانس بین­المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع، یکی از مهمترین رویدادهای علمی-صنعتی ایران و کشورهای همجوار در خصوص تبادل دستاوردها و تجربیات در زمینه تاسیسات ساختمانی است که خرداد ماه هر سال در تهران برگزار می­گردد.
پس از برگزاری سه دوره موفق، دبیرخانه این کنفرانس درنظر دارد رویداد چهارم را علاوه بر بهره­گیری از ظرفیتهای داخلی، با مشارکت و همکاری برخی سازمانهای و تشکلهای بین­المللی برگزار نماید که دوره­های پیشین کنفرانس بین­المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع، زمینه­ساز ارتباط و همکاری با این آژانسها بوده است.
این کنفرانس، فرصت مناسبی برای آشنایی با دیدگاههای کارشناسان، ارائه دستاوردهای جدید پژوهشگران و بهره­گیری از تجربیات پیش­کسوتان خواهد بود. چهارمین کنفرانس بین­المللی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع سعی دارد تا ضمن فراهم آوردن بستر و فضایی مناسب برای تضارب آرا و انتقال آخرین دستاوردهای تحقیقات و تحولات صنعت تهویه مطبوع، گامی موثر در جهت ارتقا و اعتلای جایگاه علمی و صنعتی کشورمان در سطح بین­المللی بردارد.
برگزارکنندگان این کنفرانس، شامل مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، انجمن علمی–مهندسی حرارتی و برودتی ایران و جامعه الکترونیکی مهندسان مکانیک ایران، مفتخرند از کلیه اساتید، پژوهشگران، متخصصان و کارشناسان حوزه صنعت تاسیسات ساختمانی برای مشارکت فعال در ابعاد مختلف کنفرانس بالاخص ارائه تجربیات و دستاوردهای صنعتی دعوت به همکاری نمایند.

برنامه­های کنفرانس
الف- ارائه مقالات:
مقالات در زمینه­ها و شاخه­های متنوع علمی-پژوهشی و صنعتی با محورهای ذیل دریافت خواهند شد.
1- روش­هاي نوين طراحي سيستم هاي گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
2- مقررات ملی ساختمان و استانداردهای ملي مرتبط با گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
3- گرمایش، سرمایش و تهویه ­مطبوع صنعتی
4- فناوری­های نوین در سيستم­هاي گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
5- سیتمهای تهویه مطبوع و تبرید سازگار با محیط زیست
6- شرایط آسایش و کیفیت هوا در فضاهای بسته
7- بهینه­سازی مصرف انرژی
8- ساختمان­های با مصرف انرژی پایین و صفر
9- كاربرد انرژی­های تجدیدپذیر در تجهیزات گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع
10-تجربيات حرفه­اي و صنعتی

مقالات بصورت مقاله کامل (Full text) دریافت خواهند شد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص به وب­سایت کنفرانس، بخش نگارش و ارسال مقاله مراجعه فرمایید.
خاطرنشان می­سازد با توجه به کاربردی بودن موضوع کنفرانس، مقالات صنعتی در اولویت برنامه کنفرانس قرار دارند.

 

 

ب- کارگاههای آموزشی
با توجه به استقبال گسترده از برگزاری کارگاههای آموزشی سه کنفرانس پیشین و به منظور افزایش سطح بهره­وری این نشستها، کارگاههای آموزشی در راستای محورهای کنفرانس ارائه خواهند شد. بدینوسیله از کلیه پژوهشگران دانشگاهی و کارشناسان صنعتی جهت ارائه دستاوردها و یافته­های تجربی خود در این نشستها دعوت به همکاری می­نماید.

ج- میزگردهای تخصصی
این میزگردها با حضور کارشناسان و صاحبنظران از دانشگاهها، صنایع، انجمنهای صنفی و علمی و سازمانهای دولتی ذیربط به منظور بحث و تبادل نظر در موضوعات راهبردی مرتبط با موضوع کنفرانس برگزار خواهند شد.

د- نشست موضوعات حرفه­ای و صنعتی
به منظور طرح، بررسی و تبادل نظر درخصوص موضوعات و مشکلات صنعت تاسیسات کشور، یک نشست اختصاصی با موضوع فوق برگزار خواهد شد.

ه- تجلیل از برگزیدگان
دبیرخانه کنفرانس در مراسم پایانی خود از برگزیدگان صنعت تهویه مطبوع کشور تقدیر و تجلیل خواهد نمود. پیشکسوت صنعت تاسیسات کشور، دانشجویان برتر، صنایع پیشرو و ... از جمله موضوعات مراسم تقدیر و تجلیل خواهند بود.

و- تورهای بازدید صنعتی
به منظور تاکید بر جنبه­های عملی و کاربردی صنعت تاسیسات و همچنین آشنا نمودن هر چه بیشتر مخاطبان با پتانسیلهای صنعتی و حرفه­ای کشور، بازدیدهای صنعتی از مراکز مختلف تولیدی و صنعتی در روزهای برگزاری کنفرانس انجام خواهد شد. اطلاعات بیشتر در این خصوص از طریق وب­سایت کنفرانس قابل دسترسی خواهد بود.

ز- نمایشگاه جانبی:
در بخش نمایشگاه جانبی کنفرانس سعی بر آن است که مجموعه­ای از دستاوردها، محصولات و خدمات شرکتهای داخلی و خارجی در صنعت تاسیسات در معرض نمایش قرار گیرد. انتظار می­رود با توجه به حضور مخاطبان تخصصی در کنفرانس؛ این نمایشگاه فضای خوبی برای تبادل اطلاعات و معرفی توانمندیهای صنعتی باشد.

 

کمیته برگزاری:
1. دکتر سیدمجتبی موسوی نائینیان (دبیر علمی)
2. دکتر اصغر شیرازپور (نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور)
3. دکتر شهرام دلفانی (رییس دبیرخانه علمی)
4. دکتر فرزاد جعفرکاظمی (دبیر کمیته برنامه­ریزی)
5. مهندس علی شالباف (دبیر اجرایی)
6. مهندس سینا مستوفی (مدیر پروژه کنفرانس)
7. مهندس هادی پاسدارشهری (دبیر کمیته خدمات علمی)

اطلاعات مهم
1. دبیرخانه کنفرانس به منظور تسهیل حضور مخاطبان غیرساکن تهران، اقدام به ارائه خدمات اقامتی با هزینه­ای کمتر نموده است. متقاضیان می­توانند جهت برخورداری از این تسهیلات با دبیرخانه اجرایی کنفرانس تماس حاصل فرمایند.
2. تاریخ­های کلیدی:
· مهلت دريافت متن کامل مقالات: 15/10/1390
· اعلام نتایج داوری: 15/11/1390
· مهلت ارسال مقالات نهایی: 15/12/1390
 اعلام آمادگی برای ارائه کارگاه آموزشی: 30/10/1389
3. زبان رسمی کنفرانس فارسی و انگلیسی می­باشد.
4. ارائة مقالات به زباني خواهد بود كه مقاله بدان نگارش يافته است.
5. ساختار تدوين مقالة كامل مطابق ساختار ارائه شده در وب­سایت کنفرانس مي­باشد.
6. درج خلاصه مقاله و مقالات كامل در لوح فشردة کنفرانس منوط به ثبت­نام حداقل یکی از نویسندگان و ارائة مقاله توسط وی می­باشد.

نتایج مسابقه سردرمشهد اعلام شد.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نتیجه داوری مسابقه طراحی سردر مشهد چهارشنبه 18 آبان 90 اعلام شد. به گفته منابع آگاه طرح دوم - طرح مهندس بهمن کلالی - از احتمال اجرای بالاتری توسط شهرداری بهره می برد.

 

صفحه 41 از 43