شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

همایش پژربردی در افقهای نوین عمران و معماری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مایش ملی معماری و شهرسازی.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

همایش تخصصی " نور، معماری " در مشهد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در آستانه بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار صورت می‌گیرد

برگزاری همایش تخصصی " نور، معماری " در مشهد

در این همایش نیز از معماران پیشکسوت و چهره‌های شاخص معماری شهر مشهد تقدیر خواهد شد.
 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری از برگزاری همایش تخصصی " نور، معماری " به مناسبت روز معمار در مشهد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری مشهد محمدرضا حسین‌نژاد در این خصوص گفت: این برنامه ساعت 9 صبح روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه جاری در محل موزه بزرگ خراسان واقع در مجموعه کوهسنگی برگزار می‌شود.

 

همایش تخصصی نور و معماری ,  همایش تخصصی , نور و معماری , بزرگداشت شیخ بهایی , روز معمار , معماران پیشکسوت , چهره‌های شاخص معماری , شهر مشهد

 

وی با اشاره به اینکه برگزارکننده این همایش معاونت شهرسازی و معماری شهرداری می‌باشد، عنوان کرد: این همایش با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان برگزار خواهد شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با بیان اینکه در این همایش به تاثیر امواج بر انسان پرداخته می‌شود، افزود: تاثیر امواج نوری در منظر شهری و انسان و بررسی رابطه متقابل آن در ایجاد شهر و منظری که بتواند آرامش روانی شهروندان را فراهم آورد، از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این همایش خواهد بود.
وی ادامه داد: در این همایش که با هدف تحلیل و ارتقای هویت خاص اسلامی منظر شهر برگزار خواهد شد بر لزوم سازماندهی معماری نور بر پایه مثلث سه‌گانه فرهنگ و هنر، تاریخ و تکنولوژی، الزامات و بایدهای نورپردازی، تاکید می‌شود.
حسین‌نژاد خاطرنشان کرد: در این همایش نیز از معماران پیشکسوت و چهره‌های شاخص معماری شهر مشهد تقدیر خواهد شد.
گفتنی است؛ محمدرضا حسین‌نژاد معاون شهرسازی و معماری شهرداری، مهدی ذاکرالحسینی رییس کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر، دکتر علی نقی سلمانی فوق دکترای در رشته "ثاتیر امواج بر انسان"(محقق) و دکتر گودرز سهرابیان سخنرانان این همایش خواهند بود.

شایان ذکر است علاقمندان میتوانند جهت حضور در همایش که به صورت رایگان برگزار می شود به سایت http://archima.ir مراجعه و ثبت نام نمایند.

اهدا گواهی منوط به ثبت نام و حضور در همایش می باشد.

معمار ایرانی محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» و 4 معماردیگر ایرانی یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

5 معمار ایرانی از جمله محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

همه‌ساله مسابقات هنری گوناگونی در عرصه داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود مسابقه آرکیتایزر ARCHITIZER 2016 در میان مسابقات بین المللی که به شکلی اختصاصی مربوط به معماری هستند، بزرگترین و معتبرترین آنهاست که هرساله در آمریکا برگزار می‌شود. این مسابقه در رشته‌های مختلف طراحی برگزار می‌شود و همه‌ساله چندین‌هزار طراح و مهندس از سراسر جهان آثار خود را برای شرکت در این مسابقه فرستاده و اعلام کاندیداتوری می‌کنند. امسال از میان 5 ایرانی راه یافته به رقابت نهایی ، محمد مهدی فخیمی موفق به دریافت جایزه از این مسابقه معتبر جهانی شده است.

بیش از هفتاد داور از سراسر جهان هزاران پروژه معماری کاندید شده را داوری می‌کنند؛ به این ترتیب که در مرحله اول آثار رسیده از اقصی نقاط دنیا را بررسی و قضاوت کرده و در هر زمینه پنج پروژه را انتخاب می‌کنند و به فینال می‌فرستند پس از آن مرحله دوم داوری آغاز می‌شود که پانزده روز آثار و پروژه‌های به فینال راه یافته در معرض افکار عمومی قرار می‌گیرد و در نهایت دو پروژه حائز رتبه می‌شود؛ یکی برترین معماری از نگاه داوران و دیگری برترین معماری از نگاه مردم.

امسال طرحی از محمد مهدی فخیمی که به مرحله‌ی فینال این مسابقه راه یافت پس از سه هفته رای گیری آنلاین و از بین صد کشور شرکت کننده به عنوان بهترین اثر جهانی شناخته شد.

نام این طرح شوکوبن chocoben است. این پروژه در تهران و در منطقه‌ی پاسداران طراحی و اجرا شده است.

فخیمی این طرح را در زمستان سال گذشته اجرایی کرده است.

محمد مهدی فخیمی، آرشیتکت ایرانی پیش از این سابقه کسب مدال برنز مسابقات بین المللی طراحی آمریکا
(INTERNATIONAL DESIGN AWARD 2014) را در کارنامه خود دارد. فخیمی همچنین موفق به دریافت مدال نقره مسابقات طراحی DESIGN INTERNATIONAL AWARD 2015) A) کشور ایتالیا در سال 2015 در رشته طراحی معماری داخلی شده است.

فصلنامه علمی پژوهشی هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی، بهار ۱۳۹۴-

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
فصلنامه علمی پژوهشی هنرهاي زيبا - معماري و شهرسازي، بهار 1394-

فصلنامه هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی
دوره ۲۰، شماره ۱، بهار ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۱۱۲

نشریه “هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی” با رتبه ی علمی – پژوهشی به صاحب امتیازی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران از بهار ۱۳۸۹ شروع به فعالیت نموده است.

 

• فهرست مقالات موجود در این شماره به شرح زیر می باشد:

– سنت سنت‌گرایان و سنت‌گرایی معماران/ عیسی حجت

– بررسی تطبیقی فضاهای عمومی ویژه زنان با فضاهای عمومی شهری در میزان پاسخگویی به نیازهای بانوان نمونه موردی: پارک آب و آتش و بوستان بهشت مادران تهران/ میترا حبیبی؛ فرشته علی‌پور شجاع

– بررسی عوامل موثر بر چگونگی سکونت در محلات نمونه موردی: محله عودلاجان در تهران/ پیروز حناچی؛ نعیمه رضائی

– نسبت توسعه و حفاظت در شهر باز خوانی مدل توسعة شهر یزد از منظرتعامل میان رویکردهای توسعه و حفاظت از بخش‌های قدیم در بازه زمانی قرن ۵ تا ۱۳ هجری/ سمیرا عادلی؛ محسن عباسی هرفته

– شاخص‌های محیط انسان ساخت و تاثیرات آن بر آلودگی هوا (مطالعه موردی: محدوده پیرامونی چهارده ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهر تهران )/ اسفندیار زبردست؛ حسین ریاضی

– بهره‌گیری از الگوهای طبیعت برای طراحی ساختار‌های تغییرپذیر خم‌شو در معماری/ محمد رضا متینی

– تحلیل شکاف میان برنامه ریزی و مدیریت اجرای اسکان در برنامه های گردشگری شهری مورد مطالعه: طرح ایجاد و بهسازی اقامت زائران در شهر مشهد/ بهناز امین زاده؛ علی آسوده

– ارزیابی عوامل موثر در ارتقای کیفیت گردش پیاده در داخل و خارج مراکز خرید شهری مطالعۀ موردی: مجتمع تجاری کردستان- سنندج/ بختیار بهرامی؛ آرش خسروی

صفحه 9 از 41