شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

مرکز مطالعات حکمت - دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

سوق حلب القديم على قيد الحياة مع نهاية الحرب في سوريا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی افموقع نيويورك تايمز على شبكة الإنترنت: تعرض الكثير من أسواق حلب القديمة والمعزولة في حلب للدمار بسبب هجمات داعش وأعمال الشغب السورية. ومع ذلك ، لا تزال أجزاء صغيرة منه سليمة وبدأ الإصلاح.
يتكون السوق ، والمعروف أيضًا باسم "Suk" ، من زقاق مغطى تصطف عليه رصف حبيبات رفيع ، ويتشكل سقفه على شكل قوس وقبة مستمدة جزئيًا من العمارة الإسلامية.
على الرغم من تدمير جزء كبير من هذا السوق ، إلا أن الشركات الصغيرة في المناطق الصحية بالسوق قد مهدت الطريق لتصبح سوقًا مزدهرة وتعيد العملاء. تحاول مقصورات السوق الصغيرة حاليًا إعادة الأعمال إلى جميع قطاعات السوق.
شهدت مدينة حلب التاريخية أسوأ اشتباكات في السنوات الثماني الماضية. في عام 9 ، قامت قوات الحكومة السورية بتحرير السوق ، الذي تم تسجيله باعتباره منظمة اليونسكو ، ولكن كان محاصرًا بالنزاع السوري المدمر. بعد تحرير السوق ، تم تدمير جزء كبير منه من قبل الإرهابيين والمتمردين.
بدأ المخططون السوريون عملية إعادة بناء هذا السوق القديم. يأملون في استعادة التفاعل التجاري والاقتصادي لمدينة حلب من خلال استعادة خلايا هذا السوق.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف


اکوفارس: نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی مرمت بازار باستانی شهر حلب سوریه پس از پایان جنگ در این منطقه پرداخت.
  

پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در مطلبی به مرمت آهسته و گام به گام بازار باستانی شهر حلب سوریه پس از پایان جنگ در این منطقه پرداخت و نوشت: بخش اعظم بازار سرپوشیده و باستانی «السقاطیه» حلب بر اثر حملات گروه تروریستی داعش و معارضان سوری ویران شده است. این در حالی است که قسمت‌های کوچکی از آن سالم مانده و رویه مرمت بخش‌های تخریب شده آن آغاز شده است.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

این بازار که به «سوک» نیز معروف است شامل کوچه‌ای سرپوشیده که کف آن با سنگ‌فرش ریز پوشیده شده و سقف آن به شکل طاق و گنبد که تا حدودی برگرفته از معماری اسلامی است، طراحی شده است.

اگرچه بخش عمده‌ای از این بازار تخریب شده است، اما فعالیت‌های کوچک تجاری در مناطق سالم این بازار زمینه را برای تبدیل آن به یک بازار پررونق و بازگرداندن مشتری به آن فراهم کرده است. غرفه‌های کوچک بازار در حال حاضر، نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند تا دادوستد را به همه بخش‌های این بازار برگردانند.

شهر تاریخی حلب طی هشت سال گذشته شاهد بدترین درگیری‌ها بوده است. در سال ۲۰۱۶، نیرو‌های دولتی سوریه این بازار را که به ثبت یونسکو رسیده، ولی در محاصره ویرانگر معارضان سوری بود، آزاد کردند. پس از آزادسازی بازار، بخش اعظمی از آن به دست تروریست‌ها و معارضان تخریب شده بود.

برنامه ریزان سوری روند بازسازی این بازار قدیمی را آغاز کرده اند. آن‌ها امیدوار هستند با مرمت حجره‌های این بازار بار دیگر تجارت و تعامل اقتصادی را به شهر حلب تزریق کنند.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

   


حمایت مجلس از «معماری اسلامی» و «سبک زندگی» در ساختمان سازی‌ها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه موضوعات معماری اسلامی و همچنین سبک زندگی در ساختمان سازی اگر نیاز به قانون بود مجلس حمایت می‌کند.

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: علی لاریجانی در دیدار اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: نظام مهندسی قم اشکالات و پیشنهادهای خود را در خصوص هر یک از بندهای اصلاحیه این قانون ارائه دهد.

وی در خصوص موضوع مجریان ذیصلاح اظهار داشت: به نظر می‌رسد حضور یک سازنده متخصص و دارای صلاحیت‌های لازم در ساخت و سازها منطقی باشد که می‌بایست الزامی شدن این مسئله را در شورای عالی استان‌ها و یا در وزارت کشور دنبال کنیم.

نماینده مردم قم در خانه ملت، در خصوص لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ شهرداری نیز گفت: تصمیم حذف اصل جرائم ماده ۱۰۰ خوب است و ساخت و سازها باید بر اساس ضوابط باشد که در صورت اجرایی شدن این موضوع تخلفات ساختمانی هم کاهش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به منطقی نبودن انتخاب ناظر توسط انبوه‌سازان در راستای حفظ منافع بهره‌برداران، ضمن صدور دستور پیگیری موضوع دستور موقت یکی از شعب دیوان عدالت اداری در خصوص توقف ارجاع نظارت از سوی نظام مهندسی، از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم خواست تا مستندات قانونی خود را طی نامه‌ای به ایشان نیز علاوه بر رئیس قوه قضاییه جهت انجام بررسی‌ها و پیگیری‌های لازم ارائه کند.

لاریجانی با تأکید بر تلاش برای روان‌سازی کار مردم، اظهار داشت: باید برای افرادی که قصد دارند برای خودشان مسکنی بسازند تسهیلاتی در نظر گرفت.

وی ابراز داشت: در زمینه موضوعات معماری اسلامی و همچنین سبک زندگی، نظام مهندسی کار تخصصی در این زمینه‌ها می‌تواند انجام دهد و اگر در جایی نیز نیاز به قانون بود مجلس شورای اسلامی از آن حمایت خواهد کرد.

رئیس قوه مقننه گفت: ساخت و سازها چه در معماری داخلی و چه خارج از ساختمان می‌بایست به گونه‌ای باشد که آرامش خانواده در آن حفظ شود و اشراف‌های دیگران به درون منازل باید به حداقل برسد.

وی گفت: برقراری تناسب میان پذیرش دانشجویان در رشته‌های مختلف و نیازهای کشور همواره مورد بحث بوده است و جا دارد سازمان نظام مهندسی ساختمان کار کارشناسی جامعی در زمینه نیاز کشور به مهندسان داشته باشد و این مطالعات نیز در اختیار مجلس قرار گیرد تا در کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیسیون آموزش و عمران و همچنین مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

در ابتدای این دیدار نیز امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم به تشریح فعالیت‌های این سازمان و ارائه گزارشی از آخرین وضعیت عرصه صنعت ساختمان در استان پرداخت.

پیشنهادهایی برای راهبری و مدیریت گنجینه تاریخی ارسن حرم مطهر تقدیم آستانقدس شد.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نظر به تاکید رهبر معظم انقلاب بر گنجینه بودن مجموعه ارسن معماری حرم مطهر رضوی، و با توجه به قدمت مستمر و پیوسته معماری فاخر حرم مطهر رضوی که از قرن سوم تا کنون مستمرا در حال رشد و بالندگی بوده است بسته پیشنهادی مرکز مطالعات شما ،  برای راهبری این مجموعه نفیس ، تقدیم آستانقدس رضوی شد.گفتنی است مجموعه 35 هکتاری موجود معماری حرم مطهر ، بعد از مجموعه 36 هکتاری مسجدالحرام ، بزرگترین ارسن معماری مذهبی جهان اسلام به شمار میرود.و از قرن سوم تا امروز شاهد انواع گونه ها و سبکهای معماری طی بیش از هزار سال از تمدن ایرانی اسلامی است.

زيارة مدير معهد التراث الشيعي من أول بيت إسلامي في إيران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
مساء الأمس ، قام مدير معهد التراث الشيعي في تبريز ، حجة الإسلام رحيم قرباني ، بزيارة المنزل الأول للهندسة الإسلامية الإيرانية.
 في حين أعرب عن رضاه عن بنية هذا المشروع ، قدم بعض النقاط التاريخية حول كيفية مواجهة الأئمة (عليه السلام) للسمات المعمارية للمساجد.
Image result for ‫حجت الاسلام رحیم قربانی‬‎
آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 21 اسفند 1397 ، 10:37

صفحه 10 از 37