شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

کنفرانس بین المللی معماری پایدار

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

همایش شهر جدید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مایش ملی معماری و شهرسازی.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

همایش تخصصی " نور، معماری " در مشهد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در آستانه بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار صورت می‌گیرد

برگزاری همایش تخصصی " نور، معماری " در مشهد

در این همایش نیز از معماران پیشکسوت و چهره‌های شاخص معماری شهر مشهد تقدیر خواهد شد.
 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری از برگزاری همایش تخصصی " نور، معماری " به مناسبت روز معمار در مشهد خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری مشهد محمدرضا حسین‌نژاد در این خصوص گفت: این برنامه ساعت 9 صبح روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ماه جاری در محل موزه بزرگ خراسان واقع در مجموعه کوهسنگی برگزار می‌شود.

 

همایش تخصصی نور و معماری ,  همایش تخصصی , نور و معماری , بزرگداشت شیخ بهایی , روز معمار , معماران پیشکسوت , چهره‌های شاخص معماری , شهر مشهد

 

وی با اشاره به اینکه برگزارکننده این همایش معاونت شهرسازی و معماری شهرداری می‌باشد، عنوان کرد: این همایش با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان برگزار خواهد شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با بیان اینکه در این همایش به تاثیر امواج بر انسان پرداخته می‌شود، افزود: تاثیر امواج نوری در منظر شهری و انسان و بررسی رابطه متقابل آن در ایجاد شهر و منظری که بتواند آرامش روانی شهروندان را فراهم آورد، از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این همایش خواهد بود.
وی ادامه داد: در این همایش که با هدف تحلیل و ارتقای هویت خاص اسلامی منظر شهر برگزار خواهد شد بر لزوم سازماندهی معماری نور بر پایه مثلث سه‌گانه فرهنگ و هنر، تاریخ و تکنولوژی، الزامات و بایدهای نورپردازی، تاکید می‌شود.
حسین‌نژاد خاطرنشان کرد: در این همایش نیز از معماران پیشکسوت و چهره‌های شاخص معماری شهر مشهد تقدیر خواهد شد.
گفتنی است؛ محمدرضا حسین‌نژاد معاون شهرسازی و معماری شهرداری، مهدی ذاکرالحسینی رییس کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر، دکتر علی نقی سلمانی فوق دکترای در رشته "ثاتیر امواج بر انسان"(محقق) و دکتر گودرز سهرابیان سخنرانان این همایش خواهند بود.

شایان ذکر است علاقمندان میتوانند جهت حضور در همایش که به صورت رایگان برگزار می شود به سایت http://archima.ir مراجعه و ثبت نام نمایند.

اهدا گواهی منوط به ثبت نام و حضور در همایش می باشد.

معمار ایرانی محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» و 4 معماردیگر ایرانی یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

5 معمار ایرانی از جمله محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

همه‌ساله مسابقات هنری گوناگونی در عرصه داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود مسابقه آرکیتایزر ARCHITIZER 2016 در میان مسابقات بین المللی که به شکلی اختصاصی مربوط به معماری هستند، بزرگترین و معتبرترین آنهاست که هرساله در آمریکا برگزار می‌شود. این مسابقه در رشته‌های مختلف طراحی برگزار می‌شود و همه‌ساله چندین‌هزار طراح و مهندس از سراسر جهان آثار خود را برای شرکت در این مسابقه فرستاده و اعلام کاندیداتوری می‌کنند. امسال از میان 5 ایرانی راه یافته به رقابت نهایی ، محمد مهدی فخیمی موفق به دریافت جایزه از این مسابقه معتبر جهانی شده است.

بیش از هفتاد داور از سراسر جهان هزاران پروژه معماری کاندید شده را داوری می‌کنند؛ به این ترتیب که در مرحله اول آثار رسیده از اقصی نقاط دنیا را بررسی و قضاوت کرده و در هر زمینه پنج پروژه را انتخاب می‌کنند و به فینال می‌فرستند پس از آن مرحله دوم داوری آغاز می‌شود که پانزده روز آثار و پروژه‌های به فینال راه یافته در معرض افکار عمومی قرار می‌گیرد و در نهایت دو پروژه حائز رتبه می‌شود؛ یکی برترین معماری از نگاه داوران و دیگری برترین معماری از نگاه مردم.

امسال طرحی از محمد مهدی فخیمی که به مرحله‌ی فینال این مسابقه راه یافت پس از سه هفته رای گیری آنلاین و از بین صد کشور شرکت کننده به عنوان بهترین اثر جهانی شناخته شد.

نام این طرح شوکوبن chocoben است. این پروژه در تهران و در منطقه‌ی پاسداران طراحی و اجرا شده است.

فخیمی این طرح را در زمستان سال گذشته اجرایی کرده است.

محمد مهدی فخیمی، آرشیتکت ایرانی پیش از این سابقه کسب مدال برنز مسابقات بین المللی طراحی آمریکا
(INTERNATIONAL DESIGN AWARD 2014) را در کارنامه خود دارد. فخیمی همچنین موفق به دریافت مدال نقره مسابقات طراحی DESIGN INTERNATIONAL AWARD 2015) A) کشور ایتالیا در سال 2015 در رشته طراحی معماری داخلی شده است.

فصلنامه علمی پژوهشی هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی، بهار ۱۳۹۴-

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
فصلنامه علمی پژوهشی هنرهاي زيبا - معماري و شهرسازي، بهار 1394-

فصلنامه هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی
دوره ۲۰، شماره ۱، بهار ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۱۱۲

نشریه “هنرهای زیبا – معماری و شهرسازی” با رتبه ی علمی – پژوهشی به صاحب امتیازی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران از بهار ۱۳۸۹ شروع به فعالیت نموده است.

 

• فهرست مقالات موجود در این شماره به شرح زیر می باشد:

– سنت سنت‌گرایان و سنت‌گرایی معماران/ عیسی حجت

– بررسی تطبیقی فضاهای عمومی ویژه زنان با فضاهای عمومی شهری در میزان پاسخگویی به نیازهای بانوان نمونه موردی: پارک آب و آتش و بوستان بهشت مادران تهران/ میترا حبیبی؛ فرشته علی‌پور شجاع

– بررسی عوامل موثر بر چگونگی سکونت در محلات نمونه موردی: محله عودلاجان در تهران/ پیروز حناچی؛ نعیمه رضائی

– نسبت توسعه و حفاظت در شهر باز خوانی مدل توسعة شهر یزد از منظرتعامل میان رویکردهای توسعه و حفاظت از بخش‌های قدیم در بازه زمانی قرن ۵ تا ۱۳ هجری/ سمیرا عادلی؛ محسن عباسی هرفته

– شاخص‌های محیط انسان ساخت و تاثیرات آن بر آلودگی هوا (مطالعه موردی: محدوده پیرامونی چهارده ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهر تهران )/ اسفندیار زبردست؛ حسین ریاضی

– بهره‌گیری از الگوهای طبیعت برای طراحی ساختار‌های تغییرپذیر خم‌شو در معماری/ محمد رضا متینی

– تحلیل شکاف میان برنامه ریزی و مدیریت اجرای اسکان در برنامه های گردشگری شهری مورد مطالعه: طرح ایجاد و بهسازی اقامت زائران در شهر مشهد/ بهناز امین زاده؛ علی آسوده

– ارزیابی عوامل موثر در ارتقای کیفیت گردش پیاده در داخل و خارج مراکز خرید شهری مطالعۀ موردی: مجتمع تجاری کردستان- سنندج/ بختیار بهرامی؛ آرش خسروی

فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات شهر ایرانی اسلامی، شماره ۲۰، تابستان ۱۳۹۴-

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات شهر ایرانی اسلامی، شماره 20، تابستان ۱۳۹۴-

«مطالعات شهر ایرانی اسلامی» ؛ فصلنامه پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی است که دارای رتبه علمی-پژوهشی می باشد و از سال ۱۳۸۹ در زمینه  معماری و شهرسازی، شروع به کار نموده و تاکنون ۲۰ شماره از آن منتشر گردیده است.

 

مقالات موجود در شماره ۲۰:

۱- طراحی الگوی فرایندی نظام برنامه‌‌ریزی فرهنگی‌شده در شهر اسلامی- ایرانی با رویکرد آینده‌پژوهی/ محمد رحیم عیوضی، ناصر براتی، احمد پور احمد، عین الله کشاورز ترک

۲- ترکیب متعادل هیجان و آرامش در مسجد امام اصفهان/ سمانه جعفرمحمدی، مهدی حمزه نژاد

۳- هنر آهک‌بری در حمام وکیل شیراز/ دکتر ابوالقاسم دادور، زهرا محسنی، دکترسید علی اصغر میرفتاح

۴- آسیب‌شناسی چارچوب مطالعات کالبدی وقف در شهر اسلامی/ محسن عسکری، آرش بغدادی

۵- نقش پیاده‌مداری بر بهبود هویّت رفتاری شهروندان در فضای شهراسلامی (مطالعه موردی: خیابان فردوسی سنندج)/ پرویز اکبری، البرز داوودی

۶- ساختار فضایی شهر و احساس امنیّت در بین زنان (مطالعه موردی: ورودی مترو تجریش و پایانه جنوب)/ لیلا فلاحتی

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

پیرو زمانبندی فراخوان طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶، پس از داوری مرحله اول، پنج برنده منتخب، در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۴ به شرح زیر اعلام گردیدند:

. گروه محمدرضا تقی پور
. گروه نشید نبیان – رامبد ایلخانی – علیرضا تغابنی
. گروه مونا آزادیان
. گروه بهزاد اتابکی – پرشیا غره گوز لو
. گروه ساره جاوید

در نهایت پس از داوری مرحله دوم، در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ طرح گروه «پرشیا غره‌گوزلو و بهزاد اتابکی»، با عنوان  REWIND<<PLAY>> FAST FORWARD  به عنوان طرح منتخب جهت اجرا در غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز انتخاب گردید.

سازمان زیباسازی شهرداری مشهد بعد از دهسال بالاخره به تصویب شورا رسید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بعد از اینکه قزوین و اهواز و چندین شهر دیگر با مشورت با مدیر وقت زیباسازی شهرداری مشهد - مهندس عرفان - ، سازمان زیباسازی شهرشان را تاسیس کردند و بعد از 10 سال پیگیری از زمان مهندس عرفان  و مهندس طاهری پور، بالاخره در 3 آذر سال 1394 شورای شهر مشهد با افزودن پسوند شهر اسلامی به تاسیس این سازمان رای مثبت دادند. باید دید در فراز و فرود مراحل اداری تاسیس سازمان زیباسازی شهر اسلامی شهر مشهد عملا کی وارد فاز اجرایی میشود. طبق برآوردهای کارشناسی بیش از 200 میلیارد تومان سالیانه صرف هزینه های مطالعات و طراحی زیباسازی و ارتقای کیفیت محیط شهری مشهد میشود. که این رقم فارغ از هزینه های اجرایی پروژه های اصطلاحا زیباسازی است.  و تجمیع این هزینه ها در قالب سازمان  بزرگترین اقدام صرفه جویانه شهرداری مشهد و شاید شهرداریهای کشور خواهد بود.

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 13 بهمن 1394 ، 12:32

فردا صورت میگیرد:افتتاح مسجدجامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

افتتاح مسجد جامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

© REUTERS/ Maxim Zmeyev
روسیه
دریافت لینک کوتاه
سمیه پسندیده
066652

مسجد جامع مسکو پس از چندین سال عملیات ساختمانی فردا 23 سپتامبر 2015 با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سران برخی کشورهای اسلامی از قبیل ایران، ترکیه، قطر، طی مراسم رسمی کویت افتتاح خواهد شد.

این مسجد پس از بازسازی تقریبا 10 ساله، با دستور رئیس جمهور مبنی بر اتمام هرچه سریع تر عملیات ساختمانی به عنوان بزرگترین مسجد کل اروپا معرفی گردید که خود گویای سیاست تساهل و تسامح دولت روسیه می باشد. ساختمان جدید مسجد جامع مسکو مساحتی حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ مترمربع دارد و می‌تواند ۱۲ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و که تا حد زیادی می تواند حضور نمازگزاران در اعیاد و مناسبتها را پوشش دهد. ضمنا در فضای این مسجد مرکز فرهنگی و اسلامی و در بخشی از ساختمان مسجد، سالن‌های اجتماعات و نمایشگاه‌ها در نظر گرفته شده و این مسجد را تبدیل به بزرگترین مجتمع اسلامی اروپا نیز نموده است. این ساختمان شش طبقه دارد و ارتفاع مناره‌های آن ۷۲ متر و ارتفاع گنبد آن ۴۶ متر است و در یکی از خیابانهای مرکز مسکو به نام «پراسپکت میرا» واقع شده است.

گفته شده کشور ترکیه و فلسطین در تامین بخشی از هزینه های مالی و همچنین در طراحی و معماری مسجد نقش داشته اند و به نقل از سایت خبری عصر ایران دولت جمهوری اسلامی ایران نیزمبلغ یكصد‌هزار دلار برای كمك به توسعه و بازسازی مسجد جامع شهر مسكو اهدا كرده است.

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گفت‌وگوی اختصاصی/گفت‌وگو با «مارات مقصودف»، معمار روس درباره تفاوت‌ها و تشابه‌های مساجد روسیه و ایران

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

نویسنده: عرفان میرمجیدی کارشناس معماری
«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است.

«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است. مقصودف فارغ التحصیل معماری از کشور روسیه، عضو اتحادیه نقاشان روسیه و ازبکستان و عضو گروه زیباسازی کاخ کرملین است. تعداد زیادی از مساجد روسیه زیبایی‌شان را از طراحی‌‌های مقصودف به‌دست آورده‌اند. مارات مقصودف یکی از مهمانان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم امسال است. این حضور، فرصتی شد تا با مقصودف درباره ویژگی‌های طراحی و ساخت مساجد روسیه گفت‌و گو کنیم. در این گفت‌و‌گو سعی کرده‌ایم معماری مساجد روسیه را با معماری کنونی مساجد تهران از دیدگاه او مقایسه کنیم و تلنگری بزنیم به ضعف و قوت معماری بنایی که قرار بود روزگاری بلند‌ترین بنای شهرمان باشد.
شما چه تعریفی از معماری اسلامی دارید و فکر می‌کنید معماری مساجد روسیه با مساجد کشورهای دیگر چه تفاوتی دارد؟ 
تخصص من در معماری موضوعات مربوط به  «معماری باستانی» است که در حوزه آسیای مرکزی و سمرقند و بخارا خلاصه می‌شود. بنابراین با توجه به مطالعاتم می‌توانم  بگویم پیش از احیای معماری غرب، ما داخل آسیای مرکزی شاهد معماری‌ای بودیم که مثل نقش و نگارهای ستاره مانند وکهکشانی از آسیای میانه به سوی غرب رفتند. در حقیقت این نشانه‌های معماری آسمانی ابتدا در این مناطق ابداع شدند. در مناطق آسیای مرکزی، معماری با مفاهیم دین اسلام عجین بوده است.
 در روسیه به دلیل ویژگی‌های آب و هوایی معماری سقف مساجد، متفاوت با سقف بناهای اسلامی است. سقف‌ها در مساجد روسیه  به صورت شیروانی ساخته می‌شود، نه به صورت گنبد. در معماری مساجد روسیه قسمت آقایان و خانم‌ها مشخص شده و با ویژگی‌هایی از هم متمایز است. برای اجرای مراسم‌ مذهبی در مساجد روسیه هم قسمت انتهایی مساجد متمایز می‌شود و در قسمت بالای مسجد طراحی بالکن در نظر گرفته می‌شود. این‌ ویژگی‌ها تمایزاتی است که در معماری مساجد روسیه با کشورهای اسلامی دیگر وجود دارد، این نوع معماری در مساجد فقط متعلق به روسیه است. 
  در دوره‌ای از تاریخ روسیه، مسلمانان با مشکلات زیادی برای ابراز عقایدشان روبه‌رو بودند. با توجه به آن مشکلات چگونه سنت‌ها و عقاید مذهبی در این کشور فراموش نشد و توانست در معماری هم باقی بماند؟ 
 در زمان شوروی مردم نمی‌توانستند در مساجد، مراسم مذهبی‌شان را داشته باشند اما بعد از اینکه شوروی سقوط کرد مسلمانان راهی مساجد شدند و از طریق اتاقک‌های بالای مناره‌های مساجد اذان گفتند و مناسک مذهبی خود را انجام دادند. زمان اتحادیه شوروی ما در برخی شهر‌ها مساجدی داشتیم که فعال بودند و هرچند مردم با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بودند ولی حمایت خود را از مساجد کم نکردند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی مسلمانان کودکان خود را به مساجد فرستادند و مدرسه‌هایی بودند که فرزندان مسلمانان در آنجا درس می‌خواندند. با این فعالیت‌ها سنت‌ها وعقاید مسلمانان ادامه پیدا کرد. در حقیقت مسلمانان روسیه سبک زندگی اسلامی را حفظ کردند و امروز از آن سبک زندگی در معماری خود بهره می‌برند. در حال حاضرمعماری مساجد در روسیه با گذشته بسیار متفاوت شده است. مثلا در معماری گذشته مساجد از چوب استفاده می‌شد ولی حالا از مصالح به روز در دنیا استفاده می‌شود. در سبک معماری هم بیشتر از معماری کشورهایی مانند ایران، سمرقند و بخارا استفاده می‌کنیم و با تلفیقی از این معماری‌ها، معماری مساجد را ادامه می‌دهیم. مثلا در معماری مسجد جامع مسکو از معماری‌های مختلف کشورهای اسلامی استفاده شده است... 

صفحه 2 از 17