شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

فراخوان مسابقه طراحی محور «ره باغ نعیم» در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فراخوان ره باغ تعیم تا 2مهر98 تمدید شد.

آخرین اصلاحات فراخوان طراحی ره باغ نعیم

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بروزرسانی مورخ ۹۸/۶/۱۳:
بندهایی از فراخوان توسط برگزارکننده، اصلاح و اضافه گردید. این تغییرات در قالب بندهای بنفش رنگ در متن فراخوان درج شده است. (همچنین لازم به ذکر است این اصلاحات در سایت مسابقه نیز اعمال گردیده است)

اختصاصی، معمارنیوز – فراخوان مسابقه طراحی محور «ره باغ نعیم» در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی
کارفرما: شهرداری ثامن مشهد

مقدمه:

طرح ملی بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به عنوان یکی از الویت‌های اجرایی نظام، در قالب یک ساختار و سازمان مدیریتی مشترک فی‌مابین وزارت راه و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد از دهه ۷۰ خورشیدی آغاز گردیده و درحال اجرا است. تاکنون ۴۲ درصد از این طرح مشتمل بر زیر‌ساخت‌ها، شبکه‌های تاسیسات و ارتباطات و همچنین فضاهای عمومی و خدماتی تحقق پیدا کرده است. با توجه به شرایط و پیچیدگی‌های موجود در مسیر تحقق طرح، پس از تصویب طرح ملاک عمل در سال ۱۳۸۷، و طی سال‌های گذشته چندین طرح موضعی با اهداف مختلف، برای بخش‌های مختلف محدوده طرح تهیه شده و یا در دست تهیه می‌باشد. طرح «گسترش حیات شهری در ترازهای زیرسطحی» (محدوده ره‌باغ‌ها) یکی از این طرح‌هاست. این طرح برای افزایش امکان حرکت پیاده، توسعه فعالیت‌های شهری (تجاری،خدماتی و…)، تامین فضاهای پارکینگ و انبارداری و تامین تاسیسات و تسهیلات مورد نیاز زائران در سطوح زیرین ۵ ره باغ از ۸ ره‌باغ پیشنهادی طرح بهسازی و نوسازی، ارائه شده است. ره باغ نعیم یکی از این ره‌باغ هاست ره باغ نعیم یکی از ۸ ره‌باغ پیشنهادی طرح بهسازی و نوسازی است که مراحل اجرایی آن پس از انجام بخشی از گودبرداری به سبب برخی مسایل فنی، زیست محیطی، ایمنی، ترافیکی و ملکی متوقف شد. اکنون طراحی ره باغ نعیم با هدف ساماندهی حرکت پیاده به سمت حرم مطهر امام رضا (ع) به منظور دستیابی به ایده‌های خلاقانه و کارآمد، به مسابقه گذاشته شده است. در چشم‌انداز مسابقه، ره باغ نعیم یک فضای شهری برای دسترسی زائران و مجاوران در بلوار امیرالمومنین و بافت‌های شهری اطراف به حرم مطهر رضوی و حضور در فضای معنوی زیارت است. در این فضا به دلیل وجود امکانات و تسهیلات لازم هم محیطی امن، ایمن و سبز برای مکث و حرکت در همه روزهای سال تامین گردیده و هم قابلیت و انعطاف لازم برای برگزاری رویدادها و آیین‌های مذهبی وجود دارد. امید است با مشارکت گروه‌های تخصصی و اندیشه‌ورز و نیز نظارت و انتخاب شایسته کمیته محترم داوری، فضایی مطلوب برای زائران و مجاوران عزیز در این محدوده شکل گیرد.

رویکرد طراحی:
رویکرد اصلی در طراحی ره باغ نعیم، بازآفرینی پایدار، جامع و یکپارچه این محور پیاده شهری است که سه رکن اصلی پایداری (اجتماعی- فرهنگی، اقتصادی و کالبدی- محیطی) را با تأکید بر اهمیت مفهوم زیارت به عنوان نقطه مقصد این محور مد نظر قرار دهد.

• برنامه زمان‌بندی:
نام‌نویسی شرکت‌کنندگان/ دریافت اطلاعات شرکت‌کنندگان: ۱۶ شهریور الی ۳۰ شهریور ۹۸
اعلام اسامی پذیرفته شدگان: ۶ مهر ۹۸
مهلت ارسال آثار: ۱۶ آذر ۹۸
بررسی هیات داوران: ۳۰ آذر ۹۸
اعلام نتایج و بیانیه هیات داوران: ۲ دی ۹۸
مراسم اهدای جوایز: تاریخ این مراسم متعاقبا اعلام می‌گردد.


آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 17 شهریور 1398 ، 09:08

فراخوان مسابقه طراحی محور «ره باغ نعیم» در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 17 شهریور 1398 ، 08:45

سوق حلب القديم على قيد الحياة مع نهاية الحرب في سوريا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی افموقع نيويورك تايمز على شبكة الإنترنت: تعرض الكثير من أسواق حلب القديمة والمعزولة في حلب للدمار بسبب هجمات داعش وأعمال الشغب السورية. ومع ذلك ، لا تزال أجزاء صغيرة منه سليمة وبدأ الإصلاح.
يتكون السوق ، والمعروف أيضًا باسم "Suk" ، من زقاق مغطى تصطف عليه رصف حبيبات رفيع ، ويتشكل سقفه على شكل قوس وقبة مستمدة جزئيًا من العمارة الإسلامية.
على الرغم من تدمير جزء كبير من هذا السوق ، إلا أن الشركات الصغيرة في المناطق الصحية بالسوق قد مهدت الطريق لتصبح سوقًا مزدهرة وتعيد العملاء. تحاول مقصورات السوق الصغيرة حاليًا إعادة الأعمال إلى جميع قطاعات السوق.
شهدت مدينة حلب التاريخية أسوأ اشتباكات في السنوات الثماني الماضية. في عام 9 ، قامت قوات الحكومة السورية بتحرير السوق ، الذي تم تسجيله باعتباره منظمة اليونسكو ، ولكن كان محاصرًا بالنزاع السوري المدمر. بعد تحرير السوق ، تم تدمير جزء كبير منه من قبل الإرهابيين والمتمردين.
بدأ المخططون السوريون عملية إعادة بناء هذا السوق القديم. يأملون في استعادة التفاعل التجاري والاقتصادي لمدينة حلب من خلال استعادة خلايا هذا السوق.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف


اکوفارس: نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی مرمت بازار باستانی شهر حلب سوریه پس از پایان جنگ در این منطقه پرداخت.
  

پایگاه اینترنتی نیویورک تایمز در مطلبی به مرمت آهسته و گام به گام بازار باستانی شهر حلب سوریه پس از پایان جنگ در این منطقه پرداخت و نوشت: بخش اعظم بازار سرپوشیده و باستانی «السقاطیه» حلب بر اثر حملات گروه تروریستی داعش و معارضان سوری ویران شده است. این در حالی است که قسمت‌های کوچکی از آن سالم مانده و رویه مرمت بخش‌های تخریب شده آن آغاز شده است.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

این بازار که به «سوک» نیز معروف است شامل کوچه‌ای سرپوشیده که کف آن با سنگ‌فرش ریز پوشیده شده و سقف آن به شکل طاق و گنبد که تا حدودی برگرفته از معماری اسلامی است، طراحی شده است.

اگرچه بخش عمده‌ای از این بازار تخریب شده است، اما فعالیت‌های کوچک تجاری در مناطق سالم این بازار زمینه را برای تبدیل آن به یک بازار پررونق و بازگرداندن مشتری به آن فراهم کرده است. غرفه‌های کوچک بازار در حال حاضر، نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند تا دادوستد را به همه بخش‌های این بازار برگردانند.

شهر تاریخی حلب طی هشت سال گذشته شاهد بدترین درگیری‌ها بوده است. در سال ۲۰۱۶، نیرو‌های دولتی سوریه این بازار را که به ثبت یونسکو رسیده، ولی در محاصره ویرانگر معارضان سوری بود، آزاد کردند. پس از آزادسازی بازار، بخش اعظمی از آن به دست تروریست‌ها و معارضان تخریب شده بود.

برنامه ریزان سوری روند بازسازی این بازار قدیمی را آغاز کرده اند. آن‌ها امیدوار هستند با مرمت حجره‌های این بازار بار دیگر تجارت و تعامل اقتصادی را به شهر حلب تزریق کنند.

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

جان گرفتن بازار باستانی حلب با پایان جنگ در سوریه+تصاویر

   


حمایت مجلس از «معماری اسلامی» و «سبک زندگی» در ساختمان سازی‌ها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه موضوعات معماری اسلامی و همچنین سبک زندگی در ساختمان سازی اگر نیاز به قانون بود مجلس حمایت می‌کند.

به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: علی لاریجانی در دیدار اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با اشاره به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اظهار داشت: نظام مهندسی قم اشکالات و پیشنهادهای خود را در خصوص هر یک از بندهای اصلاحیه این قانون ارائه دهد.

وی در خصوص موضوع مجریان ذیصلاح اظهار داشت: به نظر می‌رسد حضور یک سازنده متخصص و دارای صلاحیت‌های لازم در ساخت و سازها منطقی باشد که می‌بایست الزامی شدن این مسئله را در شورای عالی استان‌ها و یا در وزارت کشور دنبال کنیم.

نماینده مردم قم در خانه ملت، در خصوص لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ شهرداری نیز گفت: تصمیم حذف اصل جرائم ماده ۱۰۰ خوب است و ساخت و سازها باید بر اساس ضوابط باشد که در صورت اجرایی شدن این موضوع تخلفات ساختمانی هم کاهش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به منطقی نبودن انتخاب ناظر توسط انبوه‌سازان در راستای حفظ منافع بهره‌برداران، ضمن صدور دستور پیگیری موضوع دستور موقت یکی از شعب دیوان عدالت اداری در خصوص توقف ارجاع نظارت از سوی نظام مهندسی، از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم خواست تا مستندات قانونی خود را طی نامه‌ای به ایشان نیز علاوه بر رئیس قوه قضاییه جهت انجام بررسی‌ها و پیگیری‌های لازم ارائه کند.

لاریجانی با تأکید بر تلاش برای روان‌سازی کار مردم، اظهار داشت: باید برای افرادی که قصد دارند برای خودشان مسکنی بسازند تسهیلاتی در نظر گرفت.

وی ابراز داشت: در زمینه موضوعات معماری اسلامی و همچنین سبک زندگی، نظام مهندسی کار تخصصی در این زمینه‌ها می‌تواند انجام دهد و اگر در جایی نیز نیاز به قانون بود مجلس شورای اسلامی از آن حمایت خواهد کرد.

رئیس قوه مقننه گفت: ساخت و سازها چه در معماری داخلی و چه خارج از ساختمان می‌بایست به گونه‌ای باشد که آرامش خانواده در آن حفظ شود و اشراف‌های دیگران به درون منازل باید به حداقل برسد.

وی گفت: برقراری تناسب میان پذیرش دانشجویان در رشته‌های مختلف و نیازهای کشور همواره مورد بحث بوده است و جا دارد سازمان نظام مهندسی ساختمان کار کارشناسی جامعی در زمینه نیاز کشور به مهندسان داشته باشد و این مطالعات نیز در اختیار مجلس قرار گیرد تا در کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیسیون آموزش و عمران و همچنین مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

در ابتدای این دیدار نیز امین مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم به تشریح فعالیت‌های این سازمان و ارائه گزارشی از آخرین وضعیت عرصه صنعت ساختمان در استان پرداخت.

سزار پلی در گذشت.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سزار پِلی ، معمار آرژانتینی - آمریکایی در سن 92 سالگی روز گذشته در گذشت. از مهمترین پروژه های او در جهان اسلام ، برج دوقلوی مالزی است که در پلان از موتیفهای معماری اسلامی الهام گرفته بود.César Pelli Dies Aged 92,Petronas Towers. Image © Wikimedia

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 31 تیر 1398 ، 08:27

César Pelli Dies Aged 92

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

César Pelli Dies Aged 92

César Pelli Dies Aged 92, © Pelli Clarke Pelli © Pelli Clarke Pelli

Argentine-American architect César Pelli, known for designing some of the tallest buildings in the world, such as the Petronas Towers in Kuala Lumpur, the Torre de Cristal in Madrid, and the Costanera Center Building in Santiago de Chile, died today at the age of 92. years, according to Juan Manzurel, governor of the province of Tucumán.

پیشنهادهایی برای راهبری و مدیریت گنجینه تاریخی ارسن حرم مطهر تقدیم آستانقدس شد.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نظر به تاکید رهبر معظم انقلاب بر گنجینه بودن مجموعه ارسن معماری حرم مطهر رضوی، و با توجه به قدمت مستمر و پیوسته معماری فاخر حرم مطهر رضوی که از قرن سوم تا کنون مستمرا در حال رشد و بالندگی بوده است بسته پیشنهادی مرکز مطالعات شما ،  برای راهبری این مجموعه نفیس ، تقدیم آستانقدس رضوی شد.گفتنی است مجموعه 35 هکتاری موجود معماری حرم مطهر ، بعد از مجموعه 36 هکتاری مسجدالحرام ، بزرگترین ارسن معماری مذهبی جهان اسلام به شمار میرود.و از قرن سوم تا امروز شاهد انواع گونه ها و سبکهای معماری طی بیش از هزار سال از تمدن ایرانی اسلامی است.

گنجینه هنر ایرانی اسلامی حتی به فوتبال هم رسید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

صادم... محمد صلاح مهدد بعدم المشاركة بمونديال روسيا 2018

گنجینه هنر ایرانی اسلامی ، مرزی برای خلاقیت نمیشناسد. در تصویری که مشاهده میکنید گره چینی برگرفته از تزیینات معماری ایرانی اسلامی را روی توپ فوتبال میبینید... طراحان با پایبندی به آموزه ها و گنجینه عظیم هنر ایرانی اسلامی می توانند حرفهای زیادی برای مخاطبان امروز داشته باشند...

تست موفقیت آمیز نورپردازی پروژه خانه ایرانی اسلامی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تست موفقیت آمیز نورپردازی خانه ایرانی اسلامی ، انجام شد.

مدیر مرکز مطالعات شما ، اعلام کرد ، طراحی و اجرای نورپردازی معماری در خانه ایرانی اسلامی با موفقیت انجام شد. و خوشبختانه با هدف ما تطابق داشت. گفتنی است ، خانه ایرانی اسلامی با رویکرد مبتنی بر حدیث ، نخستین خانه از این سبک و نوع معماری است . و در مشهد (ایران ) اجرا شده است . نورپردازی این خانه ، بر اساس اصول فنی معماری نور و اصول آرایه های معماری ایرانی اسلامی ، طراحی شده طوری که به چشم آسیب نمی زند و در عین حال برای مخاطب ایرانی مسلمان جذاب و دلپذیر است.


The successful testing of Iran Islamic House lighting was carried out.


Director of the Center for Studies, announced that the design and implementation of architectural lighting in the Iranian Islamic House  was successfully completed. And fortunately, it was in line with our goal. It should be noted that the Iranian Islamic House of Hadith based on the Hadith based approach is the first house of this style and type of architecture. And implemented in Mashhad (Iran). The lighting of this house is designed in accordance with the principles of architectural lighting design  and  .principles of Islamic Iranian architecture decorating, which is very attractive to the Iranian Muslims audience 


تم إجراء اختبار ناجح لإضاءة البيت الإسلامي الإيراني.

أعلن مدير مركز الدراسات أن تصميم وتنفيذ الإضاءة المعمارية في بيت الإسلامی الإيراني قد تم بنجاح. ولحسن الحظ ، كان ذلك يتماشى مع هدفنا. تجدر الإشارة إلى أن هدا البیت الإيرانية على أساس النهج الحديث ؛ هو البيت الأول من هذا النمط ونوع العمارة. ونفذ في مشهد (إيران). تم تصميم إنارة هذا المنزل وفقًا للمبادئ المعمارية لعمارة النور ومبادئ العمارة الإسلامية الایرانی ، والتي لا تؤذي العين وفي نفس الوقت تجذب الجمهور الإيراني من المسلمين.

آخرین بروز رسانی مطلب در جمعه ، 20 ارديبهشت 1398 ، 11:46

صفحه 2 از 17