شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

پیرو زمانبندی فراخوان طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶، پس از داوری مرحله اول، پنج برنده منتخب، در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۴ به شرح زیر اعلام گردیدند:

. گروه محمدرضا تقی پور
. گروه نشید نبیان – رامبد ایلخانی – علیرضا تغابنی
. گروه مونا آزادیان
. گروه بهزاد اتابکی – پرشیا غره گوز لو
. گروه ساره جاوید

در نهایت پس از داوری مرحله دوم، در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ طرح گروه «پرشیا غره‌گوزلو و بهزاد اتابکی»، با عنوان  REWIND<<PLAY>> FAST FORWARD  به عنوان طرح منتخب جهت اجرا در غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز انتخاب گردید.

سازمان زیباسازی شهرداری مشهد بعد از دهسال بالاخره به تصویب شورا رسید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بعد از اینکه قزوین و اهواز و چندین شهر دیگر با مشورت با مدیر وقت زیباسازی شهرداری مشهد - مهندس عرفان - ، سازمان زیباسازی شهرشان را تاسیس کردند و بعد از 10 سال پیگیری از زمان مهندس عرفان  و مهندس طاهری پور، بالاخره در 3 آذر سال 1394 شورای شهر مشهد با افزودن پسوند شهر اسلامی به تاسیس این سازمان رای مثبت دادند. باید دید در فراز و فرود مراحل اداری تاسیس سازمان زیباسازی شهر اسلامی شهر مشهد عملا کی وارد فاز اجرایی میشود. طبق برآوردهای کارشناسی بیش از 200 میلیارد تومان سالیانه صرف هزینه های مطالعات و طراحی زیباسازی و ارتقای کیفیت محیط شهری مشهد میشود. که این رقم فارغ از هزینه های اجرایی پروژه های اصطلاحا زیباسازی است.  و تجمیع این هزینه ها در قالب سازمان  بزرگترین اقدام صرفه جویانه شهرداری مشهد و شاید شهرداریهای کشور خواهد بود.

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 13 بهمن 1394 ، 12:32

فردا صورت میگیرد:افتتاح مسجدجامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

افتتاح مسجد جامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

© REUTERS/ Maxim Zmeyev
روسیه
دریافت لینک کوتاه
سمیه پسندیده
066652

مسجد جامع مسکو پس از چندین سال عملیات ساختمانی فردا 23 سپتامبر 2015 با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سران برخی کشورهای اسلامی از قبیل ایران، ترکیه، قطر، طی مراسم رسمی کویت افتتاح خواهد شد.

این مسجد پس از بازسازی تقریبا 10 ساله، با دستور رئیس جمهور مبنی بر اتمام هرچه سریع تر عملیات ساختمانی به عنوان بزرگترین مسجد کل اروپا معرفی گردید که خود گویای سیاست تساهل و تسامح دولت روسیه می باشد. ساختمان جدید مسجد جامع مسکو مساحتی حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ مترمربع دارد و می‌تواند ۱۲ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و که تا حد زیادی می تواند حضور نمازگزاران در اعیاد و مناسبتها را پوشش دهد. ضمنا در فضای این مسجد مرکز فرهنگی و اسلامی و در بخشی از ساختمان مسجد، سالن‌های اجتماعات و نمایشگاه‌ها در نظر گرفته شده و این مسجد را تبدیل به بزرگترین مجتمع اسلامی اروپا نیز نموده است. این ساختمان شش طبقه دارد و ارتفاع مناره‌های آن ۷۲ متر و ارتفاع گنبد آن ۴۶ متر است و در یکی از خیابانهای مرکز مسکو به نام «پراسپکت میرا» واقع شده است.

گفته شده کشور ترکیه و فلسطین در تامین بخشی از هزینه های مالی و همچنین در طراحی و معماری مسجد نقش داشته اند و به نقل از سایت خبری عصر ایران دولت جمهوری اسلامی ایران نیزمبلغ یكصد‌هزار دلار برای كمك به توسعه و بازسازی مسجد جامع شهر مسكو اهدا كرده است.

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گفت‌وگوی اختصاصی/گفت‌وگو با «مارات مقصودف»، معمار روس درباره تفاوت‌ها و تشابه‌های مساجد روسیه و ایران

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

نویسنده: عرفان میرمجیدی کارشناس معماری
«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است.

«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است. مقصودف فارغ التحصیل معماری از کشور روسیه، عضو اتحادیه نقاشان روسیه و ازبکستان و عضو گروه زیباسازی کاخ کرملین است. تعداد زیادی از مساجد روسیه زیبایی‌شان را از طراحی‌‌های مقصودف به‌دست آورده‌اند. مارات مقصودف یکی از مهمانان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم امسال است. این حضور، فرصتی شد تا با مقصودف درباره ویژگی‌های طراحی و ساخت مساجد روسیه گفت‌و گو کنیم. در این گفت‌و‌گو سعی کرده‌ایم معماری مساجد روسیه را با معماری کنونی مساجد تهران از دیدگاه او مقایسه کنیم و تلنگری بزنیم به ضعف و قوت معماری بنایی که قرار بود روزگاری بلند‌ترین بنای شهرمان باشد.
شما چه تعریفی از معماری اسلامی دارید و فکر می‌کنید معماری مساجد روسیه با مساجد کشورهای دیگر چه تفاوتی دارد؟ 
تخصص من در معماری موضوعات مربوط به  «معماری باستانی» است که در حوزه آسیای مرکزی و سمرقند و بخارا خلاصه می‌شود. بنابراین با توجه به مطالعاتم می‌توانم  بگویم پیش از احیای معماری غرب، ما داخل آسیای مرکزی شاهد معماری‌ای بودیم که مثل نقش و نگارهای ستاره مانند وکهکشانی از آسیای میانه به سوی غرب رفتند. در حقیقت این نشانه‌های معماری آسمانی ابتدا در این مناطق ابداع شدند. در مناطق آسیای مرکزی، معماری با مفاهیم دین اسلام عجین بوده است.
 در روسیه به دلیل ویژگی‌های آب و هوایی معماری سقف مساجد، متفاوت با سقف بناهای اسلامی است. سقف‌ها در مساجد روسیه  به صورت شیروانی ساخته می‌شود، نه به صورت گنبد. در معماری مساجد روسیه قسمت آقایان و خانم‌ها مشخص شده و با ویژگی‌هایی از هم متمایز است. برای اجرای مراسم‌ مذهبی در مساجد روسیه هم قسمت انتهایی مساجد متمایز می‌شود و در قسمت بالای مسجد طراحی بالکن در نظر گرفته می‌شود. این‌ ویژگی‌ها تمایزاتی است که در معماری مساجد روسیه با کشورهای اسلامی دیگر وجود دارد، این نوع معماری در مساجد فقط متعلق به روسیه است. 
  در دوره‌ای از تاریخ روسیه، مسلمانان با مشکلات زیادی برای ابراز عقایدشان روبه‌رو بودند. با توجه به آن مشکلات چگونه سنت‌ها و عقاید مذهبی در این کشور فراموش نشد و توانست در معماری هم باقی بماند؟ 
 در زمان شوروی مردم نمی‌توانستند در مساجد، مراسم مذهبی‌شان را داشته باشند اما بعد از اینکه شوروی سقوط کرد مسلمانان راهی مساجد شدند و از طریق اتاقک‌های بالای مناره‌های مساجد اذان گفتند و مناسک مذهبی خود را انجام دادند. زمان اتحادیه شوروی ما در برخی شهر‌ها مساجدی داشتیم که فعال بودند و هرچند مردم با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بودند ولی حمایت خود را از مساجد کم نکردند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی مسلمانان کودکان خود را به مساجد فرستادند و مدرسه‌هایی بودند که فرزندان مسلمانان در آنجا درس می‌خواندند. با این فعالیت‌ها سنت‌ها وعقاید مسلمانان ادامه پیدا کرد. در حقیقت مسلمانان روسیه سبک زندگی اسلامی را حفظ کردند و امروز از آن سبک زندگی در معماری خود بهره می‌برند. در حال حاضرمعماری مساجد در روسیه با گذشته بسیار متفاوت شده است. مثلا در معماری گذشته مساجد از چوب استفاده می‌شد ولی حالا از مصالح به روز در دنیا استفاده می‌شود. در سبک معماری هم بیشتر از معماری کشورهایی مانند ایران، سمرقند و بخارا استفاده می‌کنیم و با تلفیقی از این معماری‌ها، معماری مساجد را ادامه می‌دهیم. مثلا در معماری مسجد جامع مسکو از معماری‌های مختلف کشورهای اسلامی استفاده شده است... 

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

با توجه به سرعت گرفتن مراحل ساخت طرح توسعه حرم امام علی ع ، بد نیست با عوامل و طرح توسعه حرم آشنا شویم.

طرح توسعه پیرامونی حرم مطهر علوی

پروژه طرح توسعه پیرامونی  جهت افزایش فضاهای زیارتی و خدمات جانبی آن، در محدوده ۹۰متری پیرامون حرم مطهر علوی طراحی شده است. باتوجه به معماری ارزشمند صحن عتیق، طراحی صحن اصلی به گونه ای بوده است که طنین هندسه معماری حرم در آن احساس شود. جانمایی فضاهای خدمات جانبی حرم در محدوده بلافصل حرم نیز با هدف اتصال هرچه  بیشتر بافت و حرم طراحی شده و علاوه بر طرح توسعه حرم علوی، پیشنهاداتی درخصوص احیاء مجموعه های ارزشمند تاریخی در پیرامون حرم علوی و حفظ و احیای سرمایه های اجتماعی و کالبدی بازار بزرگ نجف مطرح گردیده است. آنچه که در این پروژه مدنظر بوده ؛ نگاه واحد و یکپارچه به توسعه حرم و احیا کل بافت، سرزنده سازی بافت و اتصال مطلوب و تدریجی حرم به بافت و جلوگیری از ایجاد نقش کاتالیست منفی طرح توسعه بزرگ مقیاس، در بافت قدیم نجف اشرف بوده است.

حرم مطهر علوی ضمن پیوند دوباره با شهر در هماهنگی کامل با ارزش های پیدا و پنهان آن حیات مذهبی و علمی دوباره ای به شهر تاریخی نجف خواهد بخشید. آرامشی وصف ناپذیر، همراه با معنویت و اصالت.

زیر پروژه ها :

  • –          توسعه حرم مطهر علوی ۱۲۲,۰۰۰ مترمربع
  • –          مجموعه الحویش
  • –          مجموعه العماره
  • –          احیاء دیوار پیرامونی شهر قدیم
  • –          مجموعه براق
  • –          مرکز محله مشراق
  • –          مجموعه مشراق
  • –          ساماندهی جداره شارع الرسول


محل پروژه نجف اشرف- پیرامون حرم مطهر علوی
سال انجام خدمات ۱۳۹۳
شرح خدمات مشاور مطالعات و طرح جامع سه بعدی
وضعیت فعلی پروژه در حال تصویب
کارفرما تولیت حرم مطهر علوی


همکاران طراح ارشد و رئیس شورای علمی: دکتر هادی ندیمی

مدیر پروژه: دکتر عزالدین ممقانی

شورای علمی پروژه: اکبر زرگر،احمد شکرچی، علی غفاری، اصغر مرادی، سید محمدحسین مرتضوی، عزالدین ممقانی، حمید ندیمی، هادی ندیمی

گروه معماری و شهرسازی: نرجس اعلائی، هادی پندار، شیرین ذبیحیان، سهراب سردشتی، سید محمد امین شاه رکنی، شینا ص برنجی، کوثر عصاری، مرسده قاسملو، محسن قمیشی، سمیه قدس، ساجده گودرزی، محمدحسین لبانی، پگاه مردانی، سجاد موذن، سید احسان موسوی، روح الله موحدی، نیلوفر ناگهانی،مونا نوروزی

گروه جامع شناسی و اقتصاد: امیر اکبری، یاسر باقری، مهدی سلیمانیه، سعید عابدین درکوش، سوده منصوری

گروه ترویج     و ارائه: ملاک انصاری، مولود پازکی، سید محمدرضا حسینی لواسانی،   زهرا حکیم زاده، صادق دیبایی، اباذر صالحیان،زهرا سادات طبسی، حسین فائق، محمدعلی محمد دوست،محمدعلی ممقانی، مهندس حمیدرضا نهاوندی
MORABA 2

MORABA 1

۰۲۲-ba04

۰۲۷

۰۲۵-b02-&21

۱۱


۰۷

۰۵

مروری گذرا به معماری رصدخانه های تمدن ایرانی اسلامی :

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

 به بهانه سالروز در گذشت حکیم خیام نیشابوری ،مروری گذرا به معماری رصدخانه های تمدن  ایرانی اسلامی :

نخستین رصدخانه حدود سال ۲۱۲ هجری (۸۲۸ میلادی) در بغداد بنا شد و دو اخترشناس برجسته، فضل بن نوبخت اهوازی و محمد بن موسی خوارزمی بر آن ریاست داشتند.و بعضی ها اعتقاد دارمد اولین رصد خانه را حاسب طبری آملی بنا کرده است. پس از این رصدخانه، رصدخانه‌های پرشماری در جای جای سرزمین‌های اسلامی ساخته شد که هر یک با نام اخترشناسی برجسته، پیوسته‌است. رصدخانهٔ بتانی در رقه و رصدخانهٔ عبدالرحمان صوفی در شیراز از جملهٔ آن‌ها ست. البته، پس از سدهٔ چهارم، رصدخانه‌ها با نام امیران ارتباط پیدا کردند، مانند رصدخانهٔ علاءالدوله در همدان، که برای بوعلی‌سینا بنا کرد. کمتر از یک سده بعد نیز ملکشاه سلجوقی، رصدخانهٔ بزرگی را بنیان نهاد که بزرگانی مانند عمرخیام نیشابوری در آن‌جا فعالیت داشتند و گاهشماری جلالی، دقیق‌ترین تقویم جهان، را طرح‌ریزی کردند.

پیشرفت رصدخانه‌ها با بنیان‌گذاری رصدخانه مراغه به اوج خود رسید. بنای این رصدخانه در سال ۶۵۷ هجری(۱۲۶۱ میلادی) به سفارش خواجه نصیرالدین طوسی و به فرمان هولاکو، نوهٔ چنگیزخان مغول، آغاز شد. هولاکو برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت. کتاب‌خانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات‌الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی‌متر، کره‌های حلقه‌دار (ذات‌الحلق)، حلقهٔ انقلابی، حلقهٔ اعتدالی و حلقهٔ سموت، نیز فراهم شد. در همین جا بود که زیج ایلخانی به سال ۶۷۰ هجری(۱۲۷۶ میلادی) فراهم شد.

رصدخانهٔ مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود و یک سازمان علمی گسترده بود که بیش‌تر شاخه‌های دانش درس داده می‌شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر، از جمله قطب‌الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین کمان، در آن‌جا جمع شده بودند. به علاوه، چون در آن زمان ارتباط علمی چین و ایران به علت استیلادی مغولان بر هر دو سرزمین برقرار شده بود، دانشمندان چینی، از جمله فردی به نام فائو مون‌جی، در این مرکز فعالت داشتند. همچنین، فیلسوف و فرهنگ‌نامه نویس مسیحی، ابن‌العبری، در رصدخانهٔ مراغه به درس دادن اصل‌ها اقلیدوس و المجسطی بطلمیوس مشغول بودند.

اوج شکوفایی رصدخانه‌ها را در سدهٔ نهم هجری می‌بنیم، یعنی زمانی که الغ‌بیگ نوهٔ تیمور لنگ، رصدخانهٔ خود را در سمرقند بنا نهاد؛ رصد خانه‌ای که آن را با رصدخانهٔ استانبول باید حلقهٔ انتقال این سازمان به غرب دانست. الغ بیگ، که خود اخترشناس شایسته‌ای بود، بهترین ریاضی‌دانان زمان را در رصدخانهٔ خود، که پیشرفته‌ترین ابزارهای پژوهشی آن زمان (از جمله قوسی از نصف‌النهار به ارتفاع ۵۰ متر) را داشت، گردهم آورد. مهم‌ترین آنان، غیاث‌الدین جمشید کاشانی بود.

معماری رصد خانه الغ بیگ

 

 

 

 

این بنا به صورت مدور دو طبقه ای به قطر 48 متری است که محورهای میانی آن دقیقاً با چهار جهت اصلی جغرافیایی روی نصف النهار سمرقند تطبیق میکند.تالارها ی کار در طبقه همکف و زاویه یاب فخری برای رصد خورشید و ماه روی محور شمال-جنوب قرار دارد.نیمی از ساختار کمانی زاویه یاب در حفره ای در زیر زمین و نیم دیگر روی زمین و رو به جنوب قرار داشته. صفحه خورشیدی(اعتدال)روی محور شرقی غربی ساخته شده بود که زاویه یاب حکم عقربه آن را داشته.در هر دو طبقه اسطرلاب های عظیمی وجود داشته که برای رصد ستارگان و سیارات استفاده میشده و به این منظور درجه بندی های 3 درجه به 3 درجه روی شعاع ها و محیط دایره کف که ابزار ها و نشانه ها روی آن قرار میگرفته وجود داشته است.این درجه بندی روی دیوار داخلی استوانه ای که از توالی دو طبقه پنجره های طاق دار تشکیل شده بوده نیز وجود دارد.

تمامی مجموعه از آجر پخته ساخته شده بوده و با نقشهای هندسی از آجر ولعاب و معرق های کاشی تزیین شده بوده است.به گفته عبدالرزاق سمرقندی احتمالاً باید سطح دیوارهای زاویه یاب و صفحه خورشیدی با طرح هایی از نه آسمان هفت سیاره و تعیین درجه دقیقه ثانیه و دهم ثانیه ستارگان ثابت و کره ی خاکی با هفت اقلیم کوهستان ها و دریاها و صحراهایش پوشیده شده بوده است.[۲]

 

 

 

 

 

 

 

گفتنی است خیام نیشابوری دانشمند شهیر ایرانی درگذشته در 12 آذر سال 510 هجری شمسی است.

25 Fascinating Examples Of Islamic Architecture

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
25

Selimiye Mosque. Edirne, Turkey. 1569-1575

islamic architecture

www.wallpaperstravel.com

Built by Architect Mimar Sinan, this Ottoman mosque located in Edrine, Turkey is considered as one of the highest achievements of Islamic architecture. It stands at the center of a kulliye and features an octagonal support system through eight pillars incised in a square shell of walls. It also has four domes and arches springing from the pillars.

24

Sixty Dome Mosque. Bagerhat,Bangladesh. 1442-1459

islamic architecture

en.wikipedia.org

More commonly known as the Shait Gambuj Mosque or Saith Gunbad Masjid, the Sixty Dome Mosque is often recognized as the most impressive Muslim monument in the whole Indian continent. It has walls of unusually thick and tapered bricks and a hit-shaped roofline. It is known for its 77 squat domes with four-sided pitched Bengali domes in the middle row.

23

Si-yo-se-pol. Isfahan, Iran. 1599-1602

islamic architecture

en.wikipedia.org

Also known as the Allah-Verdi Khan Bridge, Siosepol or Siose Bridge is ranked as one of the most famous examples of Safavid bridge design. This bridge consists of 33 arches and crosses the Sayandeh River. At the start of this bridge is a larger base plank.

22

Dome of the Rock. Jerusalem. 691 C.E.

islamic architecture

commons.wikimedia.org

The Dome of the Rock is located on the Temple Mount in the Old City of Jerusalem. Completed at the order of Umayyad Caliph Abdal-Malik during the Second Fitna, this dome has a plan structure that resembles that of the Christian Church of the Holy Sepulchre. Its interior is lavishly decorated with mosaic, faience and marble, while its exterior is covered with tiles.21

Great Mosque of Damascus. Old City of Damascus. 715 C.E.

islamic architecture

www.bestourism.com

Also known as the Umayyad Mosque, the Great Mosque of Damascus is one of the largest and oldest mosques in the world and is considered the fourth holiest place in Islam. Its ground plan is rectangular in shape and its courtyard is enclosed with four exterior walls. Since its completion, this mosque has served as a model for congregational mosque architecture in Syria.

Islamic architecture covers a broad range of mosques, tombs, palaces and forts around the world, especially in countries that were conquered by the Muslims in the 7th century. This type of architecture encompasses various architectural styles, including the Persian and Byzantine style, Ottoman style, Indo-Islamic style, Sino-Islamic style, Indonesian-Malay style, Sahelian-Islamic style and Somali-Islamic style. Its influence began to manifest in Abbasid buildings, T-type mosques and central-dome mosques during the Umayyad Dynasty which relatively featured minarets, four iwan plan, domes and cupolas. Here are 25 fascinating examples of Islamic Architecture:20

Great Mosque of Samarra. Samarra, Iraq. 847-861 A.D.

islamic architecture

www.beautifulmosque.com

The Great Mosque of Samarra is a 9th century mosque that was completed by Abbasid caliph Al-Mutawakkil. Its most remarkable feature is its minaret, the Malwiya Tower, which is a vast spiraling cone 52 meters high and 33 meters wide. This mosque has 17 aisles and its walls are paneled with mosaics of dark blue glass.

19

Tomb of Jahangir. Lahore, Pakistan. 1605

islamic architecture

msaky.deviantart.com

A mausoleum built by Jahangir, the Tomb of Jahangir is basically made of red stone, marble and bricks. It has two massive gateways of stone and masonry opposite each other as well as a platform with a tall, octagonal tower and a projecting entrance in the middle of each side. The ground floor of this tomb also has a square shape.

18

Fortress of Al-Ukhaidir. Karbala, Iraq. 775-756 A.D

islamic architecture

lt.advisor.travel

The Fortress of Al-Ukhaidir is a large, rectangular fortress more commonly known as the Abbasid Palace of Ukhaider in Karbala, Iraq. This fortress represents Abbasid architectural innovation especially in the structures of its courtyards, residences and mosque. It features a primary hall, a big Iwan, and servants’ quarters.

17

Great Mosque of Kairouan. Kairouan, Tunisia. 670 A.D

islamic architecture

commons.wikimedia.org

Also known as the Mosque of Uqba, the Great Mosque of Kairouan is considered one of the most important mosques in Tunisia. This mosque is one of the oldest places of worship in the Islamic world and is one of the most impressive and largest Islamic monuments in North Africa. It features a hypostyle prayer hall, a marble-paved courtyard and a square minaret.16

Nur-Astana Mosque. Astana, Kazakhstan. 2008

islamic architecture

www.beautifulmosque.com

Located in the city of Astana in Kazakhastan, the Nur-Astana Mosque is the largest mosque not only in Kazakhstan but in the whole of Central Asia. Its structure is made of glass, concrete, granite and alucobond measures. This mosque has a capacity of 5,000 worshipers and its height symbolizes the age of Prophet Muhammad when he began to receive revelations.


15

Suleiman Mosque. Istanbul, Turkey. 1550-1558

islamic architecture

anthrocivitas.net

This mosque is an Ottoman imperial mosque that is located on the Third Hill of Istanbul. Today, it is one of the best known tourist attractions in Turkey. Its interior is almost a square, and just like most Islamic mosques, it is preceded by a monumental courtyard. It was especially designed to stand as a kuliiye, or a complex with adjacent structures.

14

Rüstem Pasha Mosque. Istanbul, Turkey. 1561-1563

islamic architecture

www.flickr.com

Another Ottoman mosque located in Istanbul, Turkey, the Rustem Pasha Mosque was built on a high terrace over a complex of vaulted shops. Its narrow, twisting steps in the corners are what give access to its spacious courtyard. This mosque is most famous for its large quantities of exquisite Iznic tiles set in floral and geometric designs.

13

Great Mosque of Djenne. Mali Djenne, Mali. 1907

islamic architecture

globalpridetravel.com

The Great Mosque of Djenne is considered one of the greatest achievements of Islamic architecture, particularly the Sudao-Sahelian style. Located in Djenne, Mali, it was the first mosque on the site and is one of the most famous landmarks in Africa today. Its walls are sun-baked earth bricks coated with plaster.

12

Agra Fort. Agra, Uttar Pradesh, India. 11th century

islamic architecture

en.wikipedia.org

The sister monument of the famous Taj Mahal, the Agra Fort is another UNESCO World Heritage site. It is a brick fort with a semicircular plan, with its chord lying parallel to the river and its walls seventy feet high. In 2004, this fort won the Aga Khan Award for Architecture.11

Al-Azhar Mosque. Cairo, Egypt. 972 A.D.

islamic architecture

travel.nationalgeographic.com

The Al-Azhar Mosque in Islamic Cairo was constructed for the newly established capital city of Egypt in 970. It was the first mosque to be built in Cairo and was originally designed to be a prayer hall with five halls and a modest courtyard. Its stucco exterior displays influences from Byzantine architecture.

10

Shah Mosque. Isfahan, Iran. 1629

islamic architecture

en.wikipedia.org

Also known as Imam or Jameh Abbasi Mosque, the Shah Mosque stands in the south side of Naghsh-I Jahan Square in Isfahan, Iran. It was built during the Safavi period and serves as an excellent example of Islamic architecture. Considered as one of the everlasting masterpieces of architecture in Iran, this mosque is remarkable for the beauty of its seven-color mosaic tiles and calligraphic inscriptions.

9

The Great Mosque of Xi’an. Shaanxi Province, China. 742 A.D.

islamic architecture

www.tour-beijing.com

The Great Mosque of Xi’an is the oldest and one of the most famous mosques in China. The original structure was established in 742 A.D. but it was built and renovated in later periods. This mosque is characterized by its Arabic lettering and decorations. Unlike most Islamic mosques, it has neither domes nor traditional style minarets.

8

Sheikh Lotfallah Mosque. Isfahan, Iran. 1603-1618

islamic architecture

www.yakhwajagaribnawaz.com

This mosque is one of the best architectural masterpieces of Islamic architecture. Standing on the eastern side of Naghsh-I Jahan Square in Iran, it has an entry gateway that resembles those of the Grand Bazaar and the Masjed-e Shah. One of its most unique characteristics is the peacock standing at the center of its dome.

7

Soltaniyeh Dome. Zanjan, Iran. 1302–1312

islamic architecture

www.panoramio.com

Also known as Muhammad Khodabandeh, the Soltaniyeh Dome in Zanjan, Iran is the oldest double-shell dome in Iran. It is the third largest brick dome in the world and has served to pave the way for more daring Iranian architectural style in the Muslim world. Its interior retains Islamic architecture influence with its mosaics, faience and murals.6

Badshahi Mosque. Lahore, Pakistan. 1671-1673

islamic architecture

en.wikipedia.org

The Badshahi Mosque is known to epitomize the beauty and grandeur of the Mughal era and is the most famous tourist attraction in the area. Its design is basically inspired by Islamic, Persian and Central Asian influences. Its exterior is decorated with stone carving and marble while its interior is embellished with stucco tracery.

5

Bibi-Heybat Mosque. Baku, Azerbaijan. 13th century

islamic architecture

www.flickr.com

A historical mosque in Baku, the Bibi-Heybat Mosque houses the tomb of Ukeyma Khanum and now serves as the spiritual center of Muslims in the region. Also known as the “Mosque of Fatima,” this mosque has an interior that is richly decorated with ornaments. It has a 20-meter high minaret and inside it is an oblong rectangular room with a lancet arch.

4

Chili Kiosk. Istanbul, Turkey. 1473

islamic architecture

www.greatbuildings.com

This kiosk is decorated with glazed faience and has a square ground plan. Designed by a Persian architect, it features an arcaded entrance portico and a roofed interior with an elaborated arrangement of ribbed vaults and lofty central dome.

3

The Alhambra. Granada, Spain. 1338-1390

islamic architecture

www.telegraph.co.uk

This sprawling palace in Granada, Spain was originally designed by Ibn Al-Ahmar and features a series of courtyards surrounded by rooms. Its overall structure presents a varied repertoire of Moorish Islamic architecture through its columns, arches and domes. It is remarkable for its slender columnar arcades, fountains and the light reflecting water basins in its courtyards.

2

Sultan Hassan Mosque. Cairo, Egypt. 1353-1363

islamic architecture

www.beautifulmosque.com

The Sultan Hassan Mosque is a collegiate mosque characterized by its cruciform plan, iwans, recessed porches, immense pointed arches and other splendid architectural effects despite its minimum decoration. It has a domed entrance hall and elaborate muqarnas-headed opening.1

Taj Mahal. Agra, Uttar Padesh, India. 1632-1653

islamic architecture

www.lse.ac.uk

This white marble mausoleum was built by Mughal emperor hah Jahan in memory of his third wife, Mumtaz Mahal. It is widely recognized as “the jewel of Muslim art in India” and is one of the most universally admired masterpieces of the world’s heritage. Its exterior decorations are among the finest in Mughal architecture.

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد

شناسهٔ خبر: 2943695 -
زنجان- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: عملیات مرمت و رفع خطر آسیب به مسجد چهلستون زنجان انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مهراد عسگریان افزود: با بررسی های انجام گرفته تحت نظارت مشاور عالیه سازمان، آسیب شناسی خطر نفوذ رطوبت ناشی از آبهای سطحی در کوچه حد فاصل بین مسجد چهلستون و مسجد جامع زنجان و آثار نمایان شده بر بدنه داخلی دیوار ضلع شمالی مسجد چهلستون ضرورت ایجاد کانال هوا کشی در مجاورت دیوار مسجد مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: کانال سیستم سیرکولاسیون هوا برای فراهم شدن شرایط تهویه هوا این «ناکش» به طول ۱۹ متر اجرا شده است. که از نفوذ رطوبت در بدنه دیوار شمالی با عایق کاری دیوار ممانعت به عمل می آورد و نقش دیوار محافظ یا همان حائل را برای کانال ایفا می کند.

عسگریان با بیان اینکه با بالا آمدگی سطح معبر در دوره های پیشین در این قسمت به منظور رسیدن به سطح زیر پی دیواره مسجد، عملیات خاکبرداری و عمق کانال ناکش به دومتر رسید، ادامه داد: باتوجه به عمق کانال و ارتفاع دیوار مشبک آجری که در مجاورت فاصله طولی هر ۳ متر داخل کانال با میان بندهای کوتاه دیوار آجری استفاده شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: برای جریان سازی هوا در این کانال در دو سوی لوله هایی تعبیه شده و هدایت آن به بام مسجد در دیواره ضلع شمالی انجام گرفته است و همچنین لوله ناودانی هدایت آبهای پشت بام در این قسمت نیز تعویض شد.

مسجد چهلستون؛ از آثار تاریخی و ارزشمند شهر زنجان به شمار می رود که یکی از مهمترین و معرو فترین حوزه های علمیه ایران در دوره قاجار بوده است.

این مسجد توسط یکی از علمای آن زمان به نام مرحوم آخوند ملا علی قارپوز آبادی ساخته شده است.

طبق كتيبه ای که بر روی پیشانی ورودی بنا الصاق شده این بنای مذهبی و تاریخی به سال ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته شده است.

توسعه رشته های شهرسازی در دانشگاه کردستان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

n00011562-b.jpg

رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گفت: پیشنهاد تاسیس رشته‌های مقطع دکتری شهرسازی، کارشناسی ارشد طراحی شهری و کارشناسی صنایع دستی به وزارت علوم ارائه شده و در مرحله تصویب است.

فراخوان آتی شهرداری تهران برای نماد کتاب

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فراخوان سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای طراحی المان‌های شهری با موضوع کتاب

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت:‌ پس از هفته کتاب موضوع استفاده از المان‌های کتاب و کتابخوانی در سطح شهر تهران در شورای هنری سازمان مطرح و به زودی فراخوان طراحی این المان‌ها را منتشر می‌کنیم

همزمان با آغاز بکار هیات مدیره جدید نظام مهندسی استانها در خراسان مطرح شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

استاندار خراسان رضوی خواستار شد
بازنگری جدی در مبلمان شهری
گروه خبر- استاندار خراسان‌رضوی همچنین گفت: معماری درهم‌ریخته مشهد زبان گویای یک شهر مذهبی نیست؛ لذا نیازمند بازنگری جدی در ساخت‌وساز و مبلمان شهری مشهد هستیم تا به یک معماری مناسب در این کلان‌شهر مذهبی برسیم.

همزمان با آغاز بکار هیات مدیره جدید نظام مهندسی استانها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
استاندار قم:
استاندار قم گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه چگونگی معماری و طراحی سیما و منظر شهری نقش تاثیرگذاری دارد و مهندسان این سازمان با تکیه بر مقررات ملی ساختمان می‌توانند در این عرصه نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند.

صفحه 4 از 19