شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

حضور مدیر موسسه میراث شیعه در مشهد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

حضور مدیر محترم موسسه میراث شیعه تبریز در مشهد با استقبال علاقمندان مواجه شد. حجه الاسلام قربانی با حضور در نشست 230 دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری مشهد که پنجشنبه گذشته 11شهریور 1395 در تالار سابق شورای شهر مشهد برگزار شد ، به ارائه سخنرانی پرداخت. مولف محترم کتاب ارزشمند شاخصهای معماری  اسلامی در این نشست به تبیین دستاوردهای موسسه پرداخت. عنوان سخنرانی معاون پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز ، نقش ساختار شهر اسلامی در شکلگیری روابط اجتماعی بود.

همچنین شب گذشته حجه الاسلام قربانی در برنامه گفتگوی شبکه تلویزیونی خراسان رضوی شرکت کرد و به سوالات مطروحه پاسخ گفت.

معمار ایرانی محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» و 4 معماردیگر ایرانی یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

5 معمار ایرانی از جمله محمد مهدی فخیمی طراح پروژه «شوکوبن» یکی از مهم ترین جوایز معماری جهان را از آن خود کردند.

همه‌ساله مسابقات هنری گوناگونی در عرصه داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود مسابقه آرکیتایزر ARCHITIZER 2016 در میان مسابقات بین المللی که به شکلی اختصاصی مربوط به معماری هستند، بزرگترین و معتبرترین آنهاست که هرساله در آمریکا برگزار می‌شود. این مسابقه در رشته‌های مختلف طراحی برگزار می‌شود و همه‌ساله چندین‌هزار طراح و مهندس از سراسر جهان آثار خود را برای شرکت در این مسابقه فرستاده و اعلام کاندیداتوری می‌کنند. امسال از میان 5 ایرانی راه یافته به رقابت نهایی ، محمد مهدی فخیمی موفق به دریافت جایزه از این مسابقه معتبر جهانی شده است.

بیش از هفتاد داور از سراسر جهان هزاران پروژه معماری کاندید شده را داوری می‌کنند؛ به این ترتیب که در مرحله اول آثار رسیده از اقصی نقاط دنیا را بررسی و قضاوت کرده و در هر زمینه پنج پروژه را انتخاب می‌کنند و به فینال می‌فرستند پس از آن مرحله دوم داوری آغاز می‌شود که پانزده روز آثار و پروژه‌های به فینال راه یافته در معرض افکار عمومی قرار می‌گیرد و در نهایت دو پروژه حائز رتبه می‌شود؛ یکی برترین معماری از نگاه داوران و دیگری برترین معماری از نگاه مردم.

امسال طرحی از محمد مهدی فخیمی که به مرحله‌ی فینال این مسابقه راه یافت پس از سه هفته رای گیری آنلاین و از بین صد کشور شرکت کننده به عنوان بهترین اثر جهانی شناخته شد.

نام این طرح شوکوبن chocoben است. این پروژه در تهران و در منطقه‌ی پاسداران طراحی و اجرا شده است.

فخیمی این طرح را در زمستان سال گذشته اجرایی کرده است.

محمد مهدی فخیمی، آرشیتکت ایرانی پیش از این سابقه کسب مدال برنز مسابقات بین المللی طراحی آمریکا
(INTERNATIONAL DESIGN AWARD 2014) را در کارنامه خود دارد. فخیمی همچنین موفق به دریافت مدال نقره مسابقات طراحی DESIGN INTERNATIONAL AWARD 2015) A) کشور ایتالیا در سال 2015 در رشته طراحی معماری داخلی شده است.

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اعلام نتایج مسابقه طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶

پیرو زمانبندی فراخوان طراحی غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۶، پس از داوری مرحله اول، پنج برنده منتخب، در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۴ به شرح زیر اعلام گردیدند:

. گروه محمدرضا تقی پور
. گروه نشید نبیان – رامبد ایلخانی – علیرضا تغابنی
. گروه مونا آزادیان
. گروه بهزاد اتابکی – پرشیا غره گوز لو
. گروه ساره جاوید

در نهایت پس از داوری مرحله دوم، در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ طرح گروه «پرشیا غره‌گوزلو و بهزاد اتابکی»، با عنوان  REWIND<<PLAY>> FAST FORWARD  به عنوان طرح منتخب جهت اجرا در غرفه ایران در دوسالانه معماری ونیز انتخاب گردید.

سازمان زیباسازی شهرداری مشهد بعد از دهسال بالاخره به تصویب شورا رسید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بعد از اینکه قزوین و اهواز و چندین شهر دیگر با مشورت با مدیر وقت زیباسازی شهرداری مشهد - مهندس عرفان - ، سازمان زیباسازی شهرشان را تاسیس کردند و بعد از 10 سال پیگیری از زمان مهندس عرفان  و مهندس طاهری پور، بالاخره در 3 آذر سال 1394 شورای شهر مشهد با افزودن پسوند شهر اسلامی به تاسیس این سازمان رای مثبت دادند. باید دید در فراز و فرود مراحل اداری تاسیس سازمان زیباسازی شهر اسلامی شهر مشهد عملا کی وارد فاز اجرایی میشود. طبق برآوردهای کارشناسی بیش از 200 میلیارد تومان سالیانه صرف هزینه های مطالعات و طراحی زیباسازی و ارتقای کیفیت محیط شهری مشهد میشود. که این رقم فارغ از هزینه های اجرایی پروژه های اصطلاحا زیباسازی است.  و تجمیع این هزینه ها در قالب سازمان  بزرگترین اقدام صرفه جویانه شهرداری مشهد و شاید شهرداریهای کشور خواهد بود.

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 13 بهمن 1394 ، 12:32

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گفت‌وگوی اختصاصی/گفت‌وگو با «مارات مقصودف»، معمار روس درباره تفاوت‌ها و تشابه‌های مساجد روسیه و ایران

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

نویسنده: عرفان میرمجیدی کارشناس معماری
«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است.

«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است. مقصودف فارغ التحصیل معماری از کشور روسیه، عضو اتحادیه نقاشان روسیه و ازبکستان و عضو گروه زیباسازی کاخ کرملین است. تعداد زیادی از مساجد روسیه زیبایی‌شان را از طراحی‌‌های مقصودف به‌دست آورده‌اند. مارات مقصودف یکی از مهمانان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم امسال است. این حضور، فرصتی شد تا با مقصودف درباره ویژگی‌های طراحی و ساخت مساجد روسیه گفت‌و گو کنیم. در این گفت‌و‌گو سعی کرده‌ایم معماری مساجد روسیه را با معماری کنونی مساجد تهران از دیدگاه او مقایسه کنیم و تلنگری بزنیم به ضعف و قوت معماری بنایی که قرار بود روزگاری بلند‌ترین بنای شهرمان باشد.
شما چه تعریفی از معماری اسلامی دارید و فکر می‌کنید معماری مساجد روسیه با مساجد کشورهای دیگر چه تفاوتی دارد؟ 
تخصص من در معماری موضوعات مربوط به  «معماری باستانی» است که در حوزه آسیای مرکزی و سمرقند و بخارا خلاصه می‌شود. بنابراین با توجه به مطالعاتم می‌توانم  بگویم پیش از احیای معماری غرب، ما داخل آسیای مرکزی شاهد معماری‌ای بودیم که مثل نقش و نگارهای ستاره مانند وکهکشانی از آسیای میانه به سوی غرب رفتند. در حقیقت این نشانه‌های معماری آسمانی ابتدا در این مناطق ابداع شدند. در مناطق آسیای مرکزی، معماری با مفاهیم دین اسلام عجین بوده است.
 در روسیه به دلیل ویژگی‌های آب و هوایی معماری سقف مساجد، متفاوت با سقف بناهای اسلامی است. سقف‌ها در مساجد روسیه  به صورت شیروانی ساخته می‌شود، نه به صورت گنبد. در معماری مساجد روسیه قسمت آقایان و خانم‌ها مشخص شده و با ویژگی‌هایی از هم متمایز است. برای اجرای مراسم‌ مذهبی در مساجد روسیه هم قسمت انتهایی مساجد متمایز می‌شود و در قسمت بالای مسجد طراحی بالکن در نظر گرفته می‌شود. این‌ ویژگی‌ها تمایزاتی است که در معماری مساجد روسیه با کشورهای اسلامی دیگر وجود دارد، این نوع معماری در مساجد فقط متعلق به روسیه است. 
  در دوره‌ای از تاریخ روسیه، مسلمانان با مشکلات زیادی برای ابراز عقایدشان روبه‌رو بودند. با توجه به آن مشکلات چگونه سنت‌ها و عقاید مذهبی در این کشور فراموش نشد و توانست در معماری هم باقی بماند؟ 
 در زمان شوروی مردم نمی‌توانستند در مساجد، مراسم مذهبی‌شان را داشته باشند اما بعد از اینکه شوروی سقوط کرد مسلمانان راهی مساجد شدند و از طریق اتاقک‌های بالای مناره‌های مساجد اذان گفتند و مناسک مذهبی خود را انجام دادند. زمان اتحادیه شوروی ما در برخی شهر‌ها مساجدی داشتیم که فعال بودند و هرچند مردم با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بودند ولی حمایت خود را از مساجد کم نکردند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی مسلمانان کودکان خود را به مساجد فرستادند و مدرسه‌هایی بودند که فرزندان مسلمانان در آنجا درس می‌خواندند. با این فعالیت‌ها سنت‌ها وعقاید مسلمانان ادامه پیدا کرد. در حقیقت مسلمانان روسیه سبک زندگی اسلامی را حفظ کردند و امروز از آن سبک زندگی در معماری خود بهره می‌برند. در حال حاضرمعماری مساجد در روسیه با گذشته بسیار متفاوت شده است. مثلا در معماری گذشته مساجد از چوب استفاده می‌شد ولی حالا از مصالح به روز در دنیا استفاده می‌شود. در سبک معماری هم بیشتر از معماری کشورهایی مانند ایران، سمرقند و بخارا استفاده می‌کنیم و با تلفیقی از این معماری‌ها، معماری مساجد را ادامه می‌دهیم. مثلا در معماری مسجد جامع مسکو از معماری‌های مختلف کشورهای اسلامی استفاده شده است... 

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

با توجه به سرعت گرفتن مراحل ساخت طرح توسعه حرم امام علی ع ، بد نیست با عوامل و طرح توسعه حرم آشنا شویم.

طرح توسعه پیرامونی حرم مطهر علوی

پروژه طرح توسعه پیرامونی  جهت افزایش فضاهای زیارتی و خدمات جانبی آن، در محدوده ۹۰متری پیرامون حرم مطهر علوی طراحی شده است. باتوجه به معماری ارزشمند صحن عتیق، طراحی صحن اصلی به گونه ای بوده است که طنین هندسه معماری حرم در آن احساس شود. جانمایی فضاهای خدمات جانبی حرم در محدوده بلافصل حرم نیز با هدف اتصال هرچه  بیشتر بافت و حرم طراحی شده و علاوه بر طرح توسعه حرم علوی، پیشنهاداتی درخصوص احیاء مجموعه های ارزشمند تاریخی در پیرامون حرم علوی و حفظ و احیای سرمایه های اجتماعی و کالبدی بازار بزرگ نجف مطرح گردیده است. آنچه که در این پروژه مدنظر بوده ؛ نگاه واحد و یکپارچه به توسعه حرم و احیا کل بافت، سرزنده سازی بافت و اتصال مطلوب و تدریجی حرم به بافت و جلوگیری از ایجاد نقش کاتالیست منفی طرح توسعه بزرگ مقیاس، در بافت قدیم نجف اشرف بوده است.

حرم مطهر علوی ضمن پیوند دوباره با شهر در هماهنگی کامل با ارزش های پیدا و پنهان آن حیات مذهبی و علمی دوباره ای به شهر تاریخی نجف خواهد بخشید. آرامشی وصف ناپذیر، همراه با معنویت و اصالت.

زیر پروژه ها :

  • –          توسعه حرم مطهر علوی ۱۲۲,۰۰۰ مترمربع
  • –          مجموعه الحویش
  • –          مجموعه العماره
  • –          احیاء دیوار پیرامونی شهر قدیم
  • –          مجموعه براق
  • –          مرکز محله مشراق
  • –          مجموعه مشراق
  • –          ساماندهی جداره شارع الرسول


محل پروژه نجف اشرف- پیرامون حرم مطهر علوی
سال انجام خدمات ۱۳۹۳
شرح خدمات مشاور مطالعات و طرح جامع سه بعدی
وضعیت فعلی پروژه در حال تصویب
کارفرما تولیت حرم مطهر علوی


همکاران طراح ارشد و رئیس شورای علمی: دکتر هادی ندیمی

مدیر پروژه: دکتر عزالدین ممقانی

شورای علمی پروژه: اکبر زرگر،احمد شکرچی، علی غفاری، اصغر مرادی، سید محمدحسین مرتضوی، عزالدین ممقانی، حمید ندیمی، هادی ندیمی

گروه معماری و شهرسازی: نرجس اعلائی، هادی پندار، شیرین ذبیحیان، سهراب سردشتی، سید محمد امین شاه رکنی، شینا ص برنجی، کوثر عصاری، مرسده قاسملو، محسن قمیشی، سمیه قدس، ساجده گودرزی، محمدحسین لبانی، پگاه مردانی، سجاد موذن، سید احسان موسوی، روح الله موحدی، نیلوفر ناگهانی،مونا نوروزی

گروه جامع شناسی و اقتصاد: امیر اکبری، یاسر باقری، مهدی سلیمانیه، سعید عابدین درکوش، سوده منصوری

گروه ترویج     و ارائه: ملاک انصاری، مولود پازکی، سید محمدرضا حسینی لواسانی،   زهرا حکیم زاده، صادق دیبایی، اباذر صالحیان،زهرا سادات طبسی، حسین فائق، محمدعلی محمد دوست،محمدعلی ممقانی، مهندس حمیدرضا نهاوندی
MORABA 2

MORABA 1

۰۲۲-ba04

۰۲۷

۰۲۵-b02-&21

۱۱


۰۷

۰۵

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مسجد چهلستون زنجان مرمت شد

شناسهٔ خبر: 2943695 -
زنجان- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: عملیات مرمت و رفع خطر آسیب به مسجد چهلستون زنجان انجام شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مهراد عسگریان افزود: با بررسی های انجام گرفته تحت نظارت مشاور عالیه سازمان، آسیب شناسی خطر نفوذ رطوبت ناشی از آبهای سطحی در کوچه حد فاصل بین مسجد چهلستون و مسجد جامع زنجان و آثار نمایان شده بر بدنه داخلی دیوار ضلع شمالی مسجد چهلستون ضرورت ایجاد کانال هوا کشی در مجاورت دیوار مسجد مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: کانال سیستم سیرکولاسیون هوا برای فراهم شدن شرایط تهویه هوا این «ناکش» به طول ۱۹ متر اجرا شده است. که از نفوذ رطوبت در بدنه دیوار شمالی با عایق کاری دیوار ممانعت به عمل می آورد و نقش دیوار محافظ یا همان حائل را برای کانال ایفا می کند.

عسگریان با بیان اینکه با بالا آمدگی سطح معبر در دوره های پیشین در این قسمت به منظور رسیدن به سطح زیر پی دیواره مسجد، عملیات خاکبرداری و عمق کانال ناکش به دومتر رسید، ادامه داد: باتوجه به عمق کانال و ارتفاع دیوار مشبک آجری که در مجاورت فاصله طولی هر ۳ متر داخل کانال با میان بندهای کوتاه دیوار آجری استفاده شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، ‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: برای جریان سازی هوا در این کانال در دو سوی لوله هایی تعبیه شده و هدایت آن به بام مسجد در دیواره ضلع شمالی انجام گرفته است و همچنین لوله ناودانی هدایت آبهای پشت بام در این قسمت نیز تعویض شد.

مسجد چهلستون؛ از آثار تاریخی و ارزشمند شهر زنجان به شمار می رود که یکی از مهمترین و معرو فترین حوزه های علمیه ایران در دوره قاجار بوده است.

این مسجد توسط یکی از علمای آن زمان به نام مرحوم آخوند ملا علی قارپوز آبادی ساخته شده است.

طبق كتيبه ای که بر روی پیشانی ورودی بنا الصاق شده این بنای مذهبی و تاریخی به سال ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته شده است.

فراخوان آتی شهرداری تهران برای نماد کتاب

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فراخوان سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای طراحی المان‌های شهری با موضوع کتاب

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت:‌ پس از هفته کتاب موضوع استفاده از المان‌های کتاب و کتابخوانی در سطح شهر تهران در شورای هنری سازمان مطرح و به زودی فراخوان طراحی این المان‌ها را منتشر می‌کنیم

همزمان با آغاز بکار هیات مدیره جدید نظام مهندسی استانها در خراسان مطرح شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

استاندار خراسان رضوی خواستار شد
بازنگری جدی در مبلمان شهری
گروه خبر- استاندار خراسان‌رضوی همچنین گفت: معماری درهم‌ریخته مشهد زبان گویای یک شهر مذهبی نیست؛ لذا نیازمند بازنگری جدی در ساخت‌وساز و مبلمان شهری مشهد هستیم تا به یک معماری مناسب در این کلان‌شهر مذهبی برسیم.

همزمان با آغاز بکار هیات مدیره جدید نظام مهندسی استانها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
استاندار قم:
استاندار قم گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان در زمینه چگونگی معماری و طراحی سیما و منظر شهری نقش تاثیرگذاری دارد و مهندسان این سازمان با تکیه بر مقررات ملی ساختمان می‌توانند در این عرصه نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند.

مرمت و احیا سردر باغ ملی آغاز شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مرمت و احیا سردر باغ ملی آغاز شد

شناسهٔ خبر: 2959793 -
مدیرعامل سازمان زیباسازی از مرمت و احیا سردر باغ ملی خبر داد و گفت: پروژه مرمت سردر باغ ملی از اول آبان ماه آغاز شده که عمده فعالیت ها در این بخش به استحکام بخشی و مرمت سازه های سقف اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه مرمت، تثبیت و پاکسازی کاشی‌ها و آجرهای نمای مجموعه یکی دیگر از اقدامات سازمان در این حوزه است، افزود: این فعالیت ها براساس مطالعه، شناخت و آسیب‌شناسی نقوش و متون کاشی های از بین رفته صورت گرفته است.

او با اشاره به دفع رطوبت در پایه و پی سردر ادامه داد: برای شناخت بهتر از وضعیت فتوگرامتری انجام شده که با این اقدام می توان نقوش از بین رفته را بهتر احیا کرد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه مرمت اتاق بالای سر در و تبدیل آن به فضای فرهنگی از جمله برنامه‌ریزی‌های پیش‌بینی شده برای سردر باغ ملی است، گفت: علاوه‌بر اینکه درب اصلی سردر نیز احیا و مرمت خواهد شد.

به گفته وی؛ این فعالیت‌ها با همکاری و کارشناسی میراث فرهنگی صورت گرفته و بیش از ۶ ماه طول مرمت و احیای کامل این سردر طول خواهد کشید.

باغی ناشناخته مقابل چشمان مردم کرمان/ بنای ۴۸۰ ساله احیا می‌شود

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

باغی ناشناخته مقابل چشمان مردم کرمان/ بنای ۴۸۰ ساله احیا می‌شود

شناسهٔ خبر: 2959242 -
کرمان – باغ «بیرم آباد» در شرقی‌ترین قسمت کرمان و در دامنه‌های کوه‌های مشرف بر شهر قرارگرفته، باغی تاریخی که باوجود قدمت ۴۸۰ ساله‌اش اما دروازه‌های آن به روی مردم شهر بسته است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کرمان مملو از آثار تاریخی منحصربه‌فرد است و شهر کرمان رکورددار تعداد آثار تاریخی ثبت ملی در کشور است، این یعنی تعداد قابل‌توجهی از آثار تاریخی در شهر وجود دارد که البته متأسفانه برخی از این آثار باوجود قدمت قابل‌توجه مورد بی‌مهری تعجب‌آوری قرارگرفته‌اند.

در کرمان باغ‌های تاریخی متعددی وجود دارد که می‌توان به باغ شاهزاده ماهان و باغ فتح‌آباد و باغ سنگی سیرجان اشاره کرد که باغ شاهزاده در فهرست آثار جهانی نیز جای گرفته است اما نکته قابل‌توجه اینکه قدمت هیچ‌یک از این باغ‌ها به ۲۰۰ سال نیز نمی‌رسد اما جزو آثار نادر کشور از نظیر معماری محسوب می‌شوند.

باغ شاهزاده به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی، حاکم وقت کرمان ساخته شد و ساختمان درون آن نیز توسط عبدالحمید میرزا ناصر الدوله، حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی ساخته شد.

باغ فتح‌آباد نیز توسط بیگلربیگی از حکام کرمان در سال ۱۲۵۵ هجری شمسی ساخته‌شده است و باغ سنگی سیرجان نیز کار دست درویش خان اسفندیار پور است که در دهه اخیر با استفاده از سنگ و چوب ساخته‌شده است که هر دو این باغ‌های ثبت ملی هستند.

اما قدیمی‌ترین و منحصربه‌فردترین باغ تاریخی کرمان با درختان کهن و ساختار زیبایش اسم دیگری دارد و سال‌ها درهایش به روی مردم بسته است و کمتر اطلاعاتی را می‌توان از قدمت دقیق این باغ پیدا کرد.


قدیمی‌ترین باغ کرمان همچنان ناشناخته است

این باغ به حدی محجور مانده که بااینکه در شهر کرمان و در مجاورت بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ و گنبد جبلیه قرارگرفته اما کرمانی‌ها نیز از آن اطلاعات دقیقی ندارند.

طی سال‌های اخیر برج و بارهای این باغ کهن که ۴۸۰ سال عمر دارد موردبازسازی قرارگرفته اما بنای درونی باغ به‌شدت آسیب‌دیده است و به دلیل رها شدن و فرسایش باد و بارش باران نمایی نیمه ویرانه از خود به‌جای گذاشته است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با مهر در خصوص این باغ گفت: برای دریافت اطلاعات دقیق از این باغ باید مطالعات بیشتری در خصوص این بنا انجام شود اما باغ بیرم آباد حداقل ۴۸۰ سال قدمت دارد و در شرق کرمان قرارگرفته است.

محمد جهانشاهی افزود: در سال‌های گذشته و بعدازآنکه کمربندی شهر کرمان از مجاورت این باغ و از حریم این بنای تاریخی گذر کرد، مردم بیشتر نمای باغ را مشاهده کرده‌اند و به همین دلیل نیز بیرون باغ مرمت‌شده است.

درهای باغ بیرم‌آباد به روی مردم گشوده می‌شود

وی ادامه داد: درگذشته کمتر توجهی به این بنای تاریخی می‌شد، اما هم‌اکنون خبرهای خوبی در خصوص بازسازی و گشودن درهایش به روی مردم شنیده می‌شود.

جهانشاهی گفت: قرار گرفتن باغ در دامنه کوه‌های صاحب‌الزمان موقعیت بسیار مطلوبی به این بنای تاریخی داده است و در صورت مرمت می‌تواند موقعیتی بسیار مطلوب پیدا کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان کرمان ادامه داد: این بنا در مجاورت جنگل انبوه صاحب‌الزمان و مراکز تفریحی این بخش و همچنین بنای تاریخی درگاه قلی‌بیگ قرار دارد.

وی این بنا را از یادگارهای یکی از حکمران‌های صفوی در کرمان به نام بیرام بیگ افشار دانست و گفت: این فرد در سال‌های ۹۱۶ هجری در کرمان حکومت می‌کرده است و از سر تیره قاسملو محسوب می‌شده است.

وی ادامه داد: پس‌ازاینکه افشارها توسط شاه‌عباس سرکوب شدند این باغ جزو اموال حاکم وقت گنجعلیخان درآمد و درنهایت در سال‌های بعد توسط فردی به نام قلی بیگ به آستان قدس واگذارشده است.

جهانشاهی وسعت این باغ را ۴.۵ هکتار دانست که شامل باغ‌های انبوه و درختان کهن‌سال و عمارهای داخلی است.

این باغ در حالی مدت‌ها مورد بی‌توجهی قرارگرفته و عملاً از چرخه گردشگری استان کهن کرمان حذف‌شده بود که درنهایت با پیگیری استاندار کرمان، باغ بیرم آباد طبق توافقنامه‌ای موردتوجه قرار گرفت و قرار است این بنای قدیمی تا پایان سال ۹۵ موردبازسازی کامل و بهره‌برداری قرار گیرد.

البته استاندار کرمان در این زمینه سابقه درخشان دارد و باغ فتح‌آباد در شمال کرمان را که به ویرانه‌ای تبدیل‌شده بود در یک پروسه زمان‌بندی‌شده به باغی آباد تبدیل کرد که هم‌اکنون نیز روزانه هزاران گردشگر از آن بازدید می‌کنند.

به نظر می‌رسد با بازسازی باغ بیرم آباد که از قدمتی بیشتر نسبت به سایر باغ‌های کرمان برخوردار است و در شهر کرمان نیز قرار دارد کرمانی‌های به‌زودی شاهد احیاء دومین اثری تاریخی استان خواهند بود که از ویرانه به وضعیتی قابل‌قبول می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمان در گفتگو با مهر بر نقش قابل‌توجه این بنا در صورت بازسازی در جذب گردشگر در کرمان تأکید کرد و ادامه داد: در این صورت شهر کرمان متحول خواهد شد و دو بنای تاریخی باغ فتح‌آباد و باغ بیرم آباد در کنار باغ شاهزاده و ده‌ها اثر تاریخ دیگر ازجمله بازار تاریخی کرمان به گنجینه‌ای درآمدزا برای مردم تبدیل خواهند شد.

محمود وفایی در ادامه افزود: موافقت‌نامه‌های بازسازی این بنا امضاءشده است و هیچ مانعی برای شروع روند بازسازی وجود ندارد درگذشته نیز بخش‌هایی از این باغ بازسازی‌شده بود اما برای تبدیل کردن بنا به مرکز گردشگری هم‌اکنون استاندار کرمان پای‌کار آمده است و تمام‌کارها در حال انجام است.

وی تصریح کرد: ما تجربه بازسازی کامل یک باغ را داریم و امیدواریم این باغ نیز به ظرفیتی بالقوه در کرمان تبدیل شود.

وفایی به موقعیت خاص این باغ و قدمت قابل‌توجه اش در مقایسه با سایر باغ‌های کرمان اشاره کرد و گفت: بیرم آباد بدون شک نگینی است که در صورت تراش خوردن در شهر تاریخی کرمان خواهد درخشید و تمام مراحل بازسازی بنا با نظارت کامل میراث فرهنگی و مطابق با اصل بنا انجام خواهد شد.

همکاری آستان قدس‌رضوی با میراث فرهنگی کرمان

وی از آستان قدس رضوی در خصوص همکاری صورت گرفته برای احیای این بنا تشکر کرد.

معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: تمام اقدامات اولیه برای آغاز به کار بازسازی و مرمت باغ انجام‌شده و منتظر اتمام مطالعات اولیه طرح هستیم.

بازسازی بنا در سه فاز انجام می‌شود

ابوالقاسم سیف الهی افزود: کار بازسازی و مرمت در سه فاز طی کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد و زمین بین ارتفاعات و باغ نیز به مجموعه اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: تمامی کارها با حضور پررنگ کارشناسان میراث فرهنگی و مطابق با اصالت بنا انجام می‌شود و درنهایت باغ به مجموعه گردشگری بسیار زیبا تبدیل خواهد شد.

سیف الهی افزود: کار محوطه‌سازی بنا هم در حین مرمت بناهای داخلی و برج و باروی بنا انجام می‌شود.

وی گفت: خوشبختانه راه دسترسی به مجموعه احداث شده است و تمام امکانات زیر بنایی لازم نیز احداث خواهد شد.

احداث این باغ در حالی است که قرار است تله‌کابین شهر کرمان نیز بر روی ارتفاعات مشرف بر باغ تاریخی احداث و مجموعه اقامتی نیز بر فراز این ارتفاعات ساخته شود.

بااین‌وجود در پی باارزش شدن زمین‌های اطراف این بنای تاریخی پس از مرمت بنا، انجام حفاری‌هایی در ارتفاعات مشرف بر باغ بیرم آباد و همچنین ساخت‌وسازهایی که در زمین مجاور این بنا و در حریم باغ صورت گرفته است، نگرانی‌هایی را در خصوص سودجویی‌ و زمین‌خواری در مجاورت این بنا به وجود آورده که بررسی آن‌ها به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل‌شده است.

خبرنگار: اسما محمودی

صفحه 5 از 14