شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

نهمین نشست با عنوان “معماری و زندگی روزمره”

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نهمین نشست با عنوان “معماری و زندگی روزمره”

نهمین نشست با عنوان

معاونت پژوهشی و آموزشی خانه ی هنرمندان ایران با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می کند:

سلسله نشست های هنر و زندگی روزمره ی شهری
نهمین نشست: معماری و زندگی روزمره

سخنرانان:
نشید نبیان
علیرضا تغابنی
آرش بصیرت

زمان: چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴، ساعت ۱۷
مکان: خیابان آیت الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه ی هنرمندان ایران، تالار استاد امیرخانی
تلفن: ۸۸۳۱۰۴۶۳
ایمیل: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

رقابت مفاخر معماری ایران در طراحی سردر دانشگاه شریف با معرفی برترینها پایان یافت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

رقابت مفاخر معماری ایران در طراحی سردر دانشگاه شریف با معرفی برترینها پایان یافت

رقابت مفاخر معماری ایران در طراحی سردر دانشگاه شریف با معرفی برترینها پایان یافت

مسابقه طراحی سردر دانشگاه صنعتی شریف که با شرکت معماران برجسته ایرانی همراه بود، با معرفی طرح های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، مراسم اختتامیه مسابقه طراحی سردر این دانشگاه با حضور مسوولان، معماران ایرانی برجسته و با معرفی برترین طرح ها برگزار شد.
کمیته برگزاری مسابقه از ۱۰ معمار برجسته ایرانی که دارای شهرت و اعتبار جهانی هستند، دعوت کرد تا با شرکت در این مسابقه ظرف یک ماه طرح های خود را به دبیرخانه مسابقه ارسال کنند که هشت نفر از دعوت شدگان در مسابقه شرکت و طرح های خود را به دبیرخانه ارایه کردند.

جهانگیر درویش، فواد رفیعی، صالح حاجی میری، محمدحسن مومنی، محمدرضا عشقی، علی اکبر صارمی، شهاب الدین ارفعی و نظام عامری، هشت معمار ایرانی برجسته در سطح ملی و بین المللی هستند که در این مسابقه شرکت کردند.

هیات داوران این مسابقه متشکل از سید محمد بهشتی، ایرج کلانتری و محمدحسین طالبیان از معماران برجسته کشور، پس از بررسی طرح ها از بین هشت طرح ارایه شده، سه طرح برتر را برگزیدند.
براساس رای هیات داوران، دو طرح ارایه شده از طرف شهاب الدین ارفعی و فواد رفیعی به طور مشترک، رتبه نخست را کسب کردند و طرح صالح حاجی میری رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
بنا به اعلام هیات داوران، تمام هشت طرح ارایه شده قابلیت اجرا دارند و هیات رییسه دانشگاه می تواند به صلاحدید خود از تمام این طرح ها بهره لازم را ببرد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف در این مراسم گفت: موضوع سردر دانشگاه صنعتی شریف و نبود تناسب آن با شان و نام این دانشگاه سال هاست که در شورای این دانشگاه مطرح بوده و اقداماتی در مورد بهبود وضعیت آن صورت پذیرفته است.

محمود فتوحی ضمن ابراز رضایت از به کارگیری تجربیات و اندوخته های معماران برجسته کشور اظهار کرد: تمایل و حضور معماران برجسته در این مسابقه نشان داد دانشگاه صنعتی شریف از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردار است که توانسته این متخصصان و معماران برجسته را جذب کند.
وی به طرح ساماندهی دانشگاه شریف اشاره کرد و گفت: با توجه به طرح توسعه و ساماندهی دانشگاه صنعتی شریف و انتقال بخش هایی از دانشگاه به منطقه ۲۲ و قلعه حسن خان، امیدواریم بتوانیم از طرح های ارزشمندی که توسط معماران برجسته ارایه شده است برای مجموعه دانشگاه شریف در اماکن مختلف استفاده کنیم.

فتوحی ابراز امیدواری کرد: طرح نهایی سردر دانشگاه صنعتی شریف تا ابتدای سال تحصیلی۹۵-۹۴ اجرا و بهره برداری شود.
رییس هیات داوران و رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی نیز در این مراسم گفت: جامعه معماری ایران توانست به دانشگاه صنعتی شریف ادای احترام کند و طرح هایی را در خور نام دانشگاه صنعتی شریف ارایه دهد.

سید محمد بهشتی خاطرنشان کرد: بیشتر معماران شرکت کننده در این مسابقه از پیشکسوتان و بزرگان معماری کشور هستند و شان دانشگاه صنعتی شریف موجب شد تا این معماران برجسته از شرکت در این مسابقه استقبال کنند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی افزود: این مسابقه جزو معدود رقابت هایی بود که در آن مطالعات تخصصی صورت پذیرفت و آداب مسابقه به خوبی رعایت شد. همچنین استقبال قابل تاملی که از این مسابقه صورت پذیرفت، نشان از سطح بالای این رقابت دارد.

منبع خبر: www.irna.ir

منبع خبری: www.MemarNews.com


اعلام برگزیدگان مسابقه طراحی سر در ورودی پردیس بین المللی فارابی- دانشگاه هنر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف


اعلام برگزیدگان مسابقه طراحی سر در ورودی پردیس بین المللی فارابی- دانشگاه هنر

اعلام برگزیدگان مسابقه طراحی سر در ورودی پردیس بین المللی فارابی- دانشگاه هنر

داوری مسابقه طراحی سر در ورودی پردیس بین المللی فارابی دانشگاه هنر تهران (مستقردر کرج)، در روز دوشنبه چهارم خرداد ماه ۹۴، در محل پردیس باغ ملی دانشگاه هنر انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از دبیراجرایی مسابقۀ ملی طراحی سردر پردیس بین المللی فارابی – آقای دکتر امیر شکیبا منش، هیأت محترم داوران مسابقه:
– مهندس محمد بهشتی
– دکتر عیسی حجت
– دکتر مصطفی کیانی
– دکتر سید بهشید حسینی
– دکتر منوچهر معظمی
پس از ۶ ساعت بررسی و قضاوت تعداد ۲۴۱ طرح رسیده از سراسر کشور، نظر نهایی خود را به شرح زیر اعلام نمود:

۱- مشاهده و بررسی آثار ارائه شده، نشان می دهد که برخی از طراحان گرامی برای ویژگی‌های خاصی از فرم، محیط، عملکرد و نیز مفاهیم موضوعی طرح، توجه و ارزش ویژه‌ای قائل شده‌اند و شایسته است که از این تأنی و تأمل آنان سپاسگزاری گردد.

۲- در بسیاری از آثار رسیده به دبیرخانۀ مسابقه، طراحان ارجمند تلاش کرده بودند تا به یکایک و یا تعدادی از  موًلفه های طراحی و معیارهای ارزشیابی اعلام شده از سوی کمیتۀ برگزاری مسابقه توجه نمایند؛ با این وجود بر اساس نظر هیأت محترم داوران، هیچ‌یک از آثار، “پاسخگویی خلاقانه” به موضوع نداشتند.

۳- هیأت محترم داوران، با مد نظر قرار دادن تنوع و تعداد آثار ارائه شده و ضمن احترام به علاقه و تلاش هنرمندانه طراحان، هیچ‌یک از طرح‌های برگزیده را شایسته کسب عنوان “برندۀ اول” و منتخب برای ساخت سر در ورودی پردیس بین المللی فارابی دانشگاه هنر مناسب تشخیص نداد.

۴- هیأت محترم داوران، از میان آثار ارائه شده، سه اثر زیر را به عنوان آثار شایسته اول تا سوم برگزید که جوایز پیش‌تر اعلام  شده (نفر اول ۶ سکۀ تمام بهار آزادی، نفر دوم ۴ سکۀ تمام بهار آزادی و نفر سوم ۲ سکۀ تمام بهار آزادی) طی مراسمی به ایشان اعطا خواهد گردید.

طرح برگزیدۀ اول: محمد پور مقدم (کد اثر: B-02321)
طرح برگزیدۀ دوم: مهدی پرتار، مازیار پرتار و حامد صادق الوعد (کد اثر: B-02210)
طرح برگزیدۀ سوم: محمد احمدی نیا (کد اثر:  B-02337)

5- همچنین هیأت محترم داوران، ده اثر دیگر را، بدون اولویت، شایستۀ تقدیر و تحسین دانست که به ایشان از سوی دبیرخانه مسابقه لوح افتخار اعطا خواهد شد.
طراحان این آثار عبارتند از:

– آرمین معماری  (کد اثر: A-12111)
– سید پرهام میردامادی  (کد اثر: A-12124)
– سوده حیدر پناه و هدی تاجیک  (کد اثر: A- 12151)
– ایمانی مهر  (کد اثر: A-12149)
– فرشاد استاد  (کد اثر: B-02230)
– حمید آزادی  (کد اثر: B-02286)
– محبوبه سادات مرتضوی   (کد اثر: B- 02213)
–  حسین سالاریان و بهنام علیزاده گلدیانی  (کد اثر: B-02222)
– امیر حسین رضایی چراتی  (کد اثر: B-02237)
– سوران شکری و مجتبی مجیدی  (کد اثر: B-02249)

مجموعه مدیریت دانشگاه، هیأت اجرایی برگزار کنندۀ مسابقه، و نیز هیأت محترم داوران، سپاس و قدردانی خود را از تلاش تمامی معماران و طراحان ارجمندی که با جدیت در این مسابقه شرکت نمودند ابراز می دارد.

نمایشگاه آنلاین آثار:
در این بخش آثار ارسالی شرکت کنندگان به معمار نیوز، منتشر می گردد. این بخش بروز رسانی می شود.

لطفاً آثار خود را به آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید ارسال نمائید.

آثار نفرات برتر:

رتبه اول: کد B-02321مساجد ناآشنای تازه ساز

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

ساخت مساجد به عنوان رکن معماری اسلامی چندیست مورد هجوم نوعی معماری بزک کرده و غیر عادی قرار گرفته و حجم گسترده این نوع تغییرات کارشناسان دلسوز معماری ایرانی اسلامی را به هشدار واداشته است. در مشهد نیز این روند وجود دارد. به زودی تصاویری از این مساجد در این وبسایت  منتشر خواهد شد.

آخرین بروز رسانی مطلب در سه شنبه ، 19 خرداد 1394 ، 09:06

نشست علمی-تخصصی “زیباسازی شهری، مدیریت یکپارچه و مشارکت مردمی”

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نشست علمی-تخصصی “زیباسازی شهری، مدیریت یکپارچه و مشارکت مردمی”

نشست علمی-تخصصی

مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار میکند:
نشست علمی – تخصصی
“زیباسازی شهری، مدیریت یکپارچه و مشارکت مردمی”

سخنرانان:
دکتر عبدالهادی دانشپور
دکتر اسکندر مختاری

دکتر محمد صالح شکوهی

زمان: چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴، ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲
مکان: سالن اجتماعات دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران


معماران پرتغالی بر فراز شهری تاریخی لیسبون، پارک فناوری ساختند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
معماران پرتغالی بر فراز شهری تاریخی لیسبون، پارک فناوری ساختند
 معماری نیوز-سودابه کیخا:در دامنه ی کوه ابیدوس بر فراز شهری تاریخی در صد کیلومتری شمال لیسبون، معماران پرتغالی خورخه میاله، پروژه ی پارک فناوری خود را در اطراف یک پلازای بزرگ به پایان رسانده اند.

ساختار بالایی طرح، همچون میدانی عمومی، با یک قاب چهارطرفه بر فراز چشم اندازهای طبیعی شهر قرار گرفته و شامل دفاتر اصلی پارک می باشد.

در سطح زیرین، فضاهای متفاوت و چندمنظوره در کنار فروشگاه ها و رستوران ها واقع شده است.

از آنجا که این گروه طراحی این پروژه را در رقابت سال 2010 به دست آورده است؛ در جست و جوی طرحی بوده است که کم ترین تاثیر را بر فضای سبز محیط سایت داشته باشد.

یکی دیگر از چالش های معمار، ایجاد یک میدان عمومی در حومه ی شهر، بدون وجود بافت شهری اطراف بوده است.

خورخه میاله و گروه طراحی اش به دنبال انواع فضاهای عمومی به نمونه ای در روستاهای کوچک پرتغال با نام " تریروس" می رسند که فضاهای بزرگ و وسیعی بوده است که بدون طرح از پیش تعیین شده در میان فضاهای دیگر به وجود می آید.
 
 
 

 

سهیلا بسکی درگذشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سهیلا بسکی ، موسس مجله معمار ، ششم خرداد ، بعد از دوره طولانی بیماری ، در استانبول درگذشت. او برنده جایزه گلشیری نیز بود. و متعلق به فضای فکری روشنفکری بشمار میرفت.

خانه داروغه در مراحل نهایی مرمت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خانه دویست ساله داروغه در مشهد ، مراحل نهایی مرمت خود را میگذراند. این خانه تلفیقی از سبک معماری ایرانی و تزیینات روسی است.  خانه داروغه در نواب صفوی، کوچه نواب صفوی 8 واقع است . و به همت شهرداری مشهد مرمت شده است .

ورزشگاه در حال ساخت در مشهد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

21

ورزشگاه 25000 نفری در حال ساخت توسط آستانقدس رضوی در مشهد ، در حاشیه بلوار خیام و بلوار فردوسی....عکسها متعلق به روز گذشته -17اردیبهشت94- است .با تشکر از جناب زائرنیا  و آژانس عکس مشهد
16

8th international conference

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Islamic Heritage Architecture 2016

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

Islamic Heritage Architecture 2016
cfp.jpg

1st International Conference on Islamic Heritage Architecture and Art 


17 - 19 May 2016


Valéncia, Spain

112x140 IHA16

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 31 خرداد 1394 ، 10:40

گفت و گوی صمیمی سایت خبری صبح توس با مهندس عرفان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
به مناسبت روز معمار

گفت و گوی صمیمی سایت خبری صبح توس با مهندس عرفان

مهندس محمد هادی عرفان کارشناس ارشد معماری و مدیر خانه هنرمندان مشهد به بهانه روز معمار میهمان پایگاه خبری تحلیلی صبح توس بود که با او مصاحبه ای کوتاه داشتیم.
گفت و گوی صمیمی سایت خبری صبح توس با مهندس عرفان

مهندس محمد هادی عرفان کارشناس ارشد معماری و مدیر خانه هنرمندان مشهد به بهانه روز معمار میهمان پایگاه خبری تحلیلی صبح توس بود که با او مصاحبه ای کوتاه داشتیم.
مدیر خانه هنرمندان مشهد گفت: روز بزرگداشت شیخ بهایی به عنوان یکی از آخرین حلقه های دانشمندان تمدن اسلامی به نیکی با روز معمار گره خورده اما متاسفانه هنوز این روز ثبت در تقویم نشده که این مظلومیت جامعه معماری را نشان میدهد.
وی افزود: شیخ بهایی یک متفکر دینی و معماری خبره بود، و همین باعث شده تا شخصیت او در هاله ای از افسانه پیچیده شده و از او با داستان های مختلف یاد می شود.
عرفان تصریح کرد: یکی از ویژگی های مهم شیخ بهایی توامندی او در در متقاعد کردن حاکمیت برای معماری خوب است که در زمان کنونی به شدت به این نقش نیاز داریم.
راس حاکمیت کشور هم نسبت به معماری موجود منتقد است
این کارشناس ارشد معماری ادامه داد: امروزه بسیاری از پروژه های  شهر ما از فقدان مطالعه صحیح رنج می برند و بسیاری از کارفرماهای بزرگ کشور در تعریف پروژه همه نگر نیستند، لذا مهندس مشاور با یک مسئله ناقص مواجه می شود که نمی تواند آن را حل نماید.
این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی از عبارت معماری وحشی برای توصیف معماری تهران یاد کرده اند، اذعان داشت:این موضوع نشان میدهد که راس حاکمیت کشور هم نسبت به معماری موجود منتقد می باشد زیرا  مصداق های جدی موضوع سبک زندگی هم به نوعی با مسئله معماری گره خورده است.
رییس انجمن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی  بیان کرد: در حال حاضر تلاش های جزیره ای و متفرقه ای برای اصلاح معماری در کشور شکل می گیرد اما متاسفانه ما در شرایط کنونی دارای سبک معاری نیستیم بلکه معماری آشفته ای در فضای شهری داریم که همه اضلاع آن معیوب است و با این وضعیت نمی توان هیچ نوع الگوی معماری را به سایر کشورهای مسلمان ارائه داد.
عرفان افزود: یکی از ایرادات دیگر در حوزه معماری ما ارائه مجوزهای آموزشی بی رویه وزارت علوم برای این رشته است به طوریکه در حال حاضر در کل کشور 200 هزار نفر و فقط در شهر مشهد 10 هزار دانشجوی معماری داریم و این در حالی است که در کل استان خراسان رضوی کمتر از 5 هزار نفر مهندس معمار دارای حق امضاء داریم که بزودی شاهد پیوستن  آن 10 هزار نفر هم به جامعه مهندسان معمار خراسان خواهیم بود..
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به این نکته که یکی از نگرانی های اساتید معماری کمیت در نظر گرفته شده برای این رشته آموزشی است، اذعان داشت: تعداد معماران و دانشجویان معماری کشور ایران و به ویژه شهر مشهد نسبت به بسیاری از نقاط دنیا بالا است.
تمامی طبقات بتوانند خدمات معماری مورد نظر خود را دریافت نمایند
عرفان خاطر نشان کرد: بهتر است جامعه معماری و کارفرمایان خدمات معماری را در 6 لایه انسانی، ایرانی، اسلامی، شیعی، شیعی مقید و شیعی مقید حزب اللهی تعریف کنند تا تمامی این طبقات بتوانند خدمات معماری مورد نظر خود را دریافت نمایند به طوریکه حتی یک آدم زرتشتی بتواند خدمات معماری ایرانی بگیرد و برای افراد مذهبی بتوانیم با توجه به نظر مراجع و استفثائات خدمت دهیم.
این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه باید ایجاد راحتی و شادی در فضای شهری و سبک معماری لایه لایه دیده شود، بیان کرد: متاسفانه ساخت و ساز به شکل بساز بفروشی زیاد شده و این یعنی نه سرمایه گزار می داند که منازل تولید شده به چه کسانی می رسد و نه معمار متوجه است که خانه را برای چه کسی می سازد.


پژوهشگر مرکز مطالعات شما، با اشاره به جریان بازسازی و بهسازی در حرم مطهر معصومین در عتبات و تجربه تغییر در گونه معماری حرم امام سوم (ع) شیعیان طی ده سال گذشته ، تصریح کرد: در سال 300 میلیون تشرف نیز به حرم مطهر امام رضا (ع) وجود دارد و این یعنی معماری حرم مطهر 300 میلیون بار در سال دیده می شود . لذا نقد معماری مشاهد مشرفه  به عنوان پربیننده ترین عنصر معماری فلات ایران ، در جهت بهبود فرآیند امری لازم است. در حالیکه شاهد سکوت در بدنه خبری جامعه معماری در این زمینه هستیم.
وی ضمن بیان اینکه امروز رسالتی که بر دوش مشهد است بر دوش تهران هم نیست، بیان کرد: در سال 25 میلیون زائر به مشهد می آیند و بسیاری از نخبگان، مردم و مدیران نظام در مشهد حاضر می شوند و از این شهر الهام می گیرند.
مشهد پتانسیل تولید حداقل یک سبک معماری و صدور آن به کل کشور را دارد
عرفان ادامه داد: امروزه مشهد در حوزه مدیریت شهری نقش دانشگاه ایران را دارد و شهرهای کشور در این حوزه چشم به مشهد دارند، امروز مشهد به لحاظ مقیاس شهری  در بزنگاه خاصی قرار دارد،  نه شهر کوچکی است و نه آن قدر بزرگ که از دست خارج شود لذا این شهر در این مقیاس می تواند خاطره سازی کند و الگوی مناسب صادر نماید.
مولف کتاب جایگاه عناصر دینی در توسعه شهری افزود: ما در مشهد پتانسیل تولید حداقل یک سبک معماری و صدور آن به کل کشور را داریم  به شرطی که فضا برای کار معماران باز باشد و به طور مثال برای پارکینگ ساختمان کارشناس ترافیک و برای نمای ساختمان شهرساز نظر ندهد چون در این حالت از معمار فقط نقشه کشی خواسته ایم پس نباید انتظار داشت که محصولات جذابی تولید شود.
این کارشناس ارشد معماری ضمن بیان اینکه در معماری مشهد مشکلات زیادی داریم، تصریح کرد: در شهر ما خیابان گردی به عنوان یک رفتار شهروندی رایج شده است و  افراد و خانواده ها در ساعاتی از شب به خیابان گردی می پردازند، این هم به دلیل نبود فضای معمارانه و مناسب و فقدان تناسبات و آرامش در خانه ها است که مردم را به خیابان ها فراری میدهد و اگر از این منظر به موضوع نگاه کنید حتی مشکلات ترافیکی ما هم به نوع معماری مرتبط است.
اغتشاش در فهم زیبایی باید از بین برود
این استاد دانشگاه موضوع سیمای شهری را موضوع مهمی دانست و گفت: در حال حاضر ادارات راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی ساختمان هر سه دغدغه سیمای شهری را دارند که این امر خیلی خوبی است اما پیشنهاد میشود  این سه نهاد به یکدیگر وصل شوند تا اقدامات آنها تجمیع شود و به تقسیم کار عملیاتی و فارغ از بوروکراسی  برسد.
عرفان ضمن اشاره به نقش منفی تبلیغات محیطی در خصوص سیمای شهری مشهد گفت: مشهد شهر زائر پذیر است و صفت غالب آن   خدماتی است لذا مراکزی که از خدمات ارتزاق میکنند در معماری خود را بروز داده اند و سیمای شهر مشهد در انحصار تبلیغات محیطی قرار گرفته و بهترین کریدورهای شهر توسط تابلوهای تبلیغاتی تسخیر شده اند به نوعی که وقتی یک زائر از بلوار فرودگاه به سمت حرم مطهر حرکت می کند تحت بمباران تبلیغاتی بیلبردها و بنرها قرار می گیرد. وممکن است بخاطر فقر شرمنده همسر و فرزندانش شود. واین با تعالیم دین مبین اسلام منافات  دارد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: مشهد را به حرم مطهر رضوی می شناسند پس نباید هیچ نوع تبلیغی توجه به حرم را تحت الشعاع قرار دهد، تمامی فضاهای تبلیغاتی کریدورهای منتهی به حرم خوبست  مراقبت شده و قابل نرخ گذاری و معامله نباشند به همین دلیل هم در زمان تدوین طرح جامع تبلیغات محیطی ترتیبی داده شد که منطقه پیرامون حرم ممنوعیت های مناسب تبلیغاتی داشته باشند.
این کارشناس ارشد معماری اذعان داشت: توافق تمامی نهادهای مسوول در شهر به تعریفی واحد از  مولفه زیبایی در سیمای شهری میتواند گام نخست عملیات پیرایش شهری باشد.  تا  اغتشاش در فهم زیبایی و در عمل زیباسازی   از بین برود زیرا در حال حاضر سلیقه های مختلفی وجود دارد.
 
عرفان در بخش پایانی سخنان خود اذعان داشت: معماری در فضای شهر محصول جامعه است و این محصول بر جامعه تاثیر هم می گذارد، در خیابان هایی از شهر که ساختمان ها نما ندارند شما می بینید که رفتار شهروندان بی پروا است اما در خیابان هایی که نمای سنگین و سنگی دارند مردم همچون سنگ با غرور و تبختر برخورد می کنند پس این ارتباط دو سویه است.
وی خاطر نشان کرد: کشور ما با 8000 سال سابقه سکونت و داشتن قدیمی ترین شهرهای جهان نیازمند یک معماری مناسب در سطح انقلاب اسلامی است که امیدواریم این امر محقق شود.
این استاد دانشگاه در پایان در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه آرزوی معماری شما چیست، بیان کرد:
آرزوی معماری من برای مشهد هرگز برآورده نمی شود. من آرزو دارم که با عنایت به اینکه امام رضا (ع) به عنوان عالم آل محمد هستند، همانطور که بیش از پانصد عالم ربانی طی 1200 سال گذشته بعد از سالها تحقیق و تدریس در جوار  حرم مطهر رضوی آرام گرفته اند ، در اطراف حرم مطهر نیز نمایندگی سی یا چهل دانشگاه معتبر دنیا را داشته باشیم و این منطقه مرکز گفتمان علمی جهان اسلام باشد نه اینکه این محیط به مرکز هتلینگ و کترینگ تبدیل شود.

صفحه 8 از 17