شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

خانه تاریخی علوی ناییین

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بنای تاریخی خانه علوی از نظر معماری بسیار حائز اهمیت بوده ازاجزاء مختلفی از جمله سردر بسیار زیبا و بلند که بربالای آن سه برج مدورکوچک قرارداشته و جنبه تزئینی دارد ساخته شده است. درقسمت پائین سردر, پیشطاق بسیار زیبا که با رسمی بندی شمشه ای با گچ ساخته شده دیده می شود بعد از عبور از ورودی و پیشطاق به هشتی زیبا و بزرگی برمی خوریم که سقف آن نیز باشمشه گچ و سیم گل به صورت رسمی بندی تزئین گردیده است.
ساخت کلی بنا براساس شکل ساختمان و نوع معماری احتمالا" متعلق به دوره صفوی بوده ولیکن در دوره های بعدی الحاقاتی داشته است .
در پشت ساختمان اصلی فضاهای خدماتی به عنوان مطبخ , حمام , بهاربند ساخته شده است. در حال حاضر خانه مذکور متروکه بوده و به تعمیرات زیادی نیازدارد. تزئینات بنا محدود به سه برج تزئینی بالای سردر ورودی رسمی بندیهای پیشطاق ,هشتی و ایوان بلند و سیم گلهای موجود در نماهای داخلی ساختمان می باشد .


عکس خانه تاریخی علوی  110610


عکس خانه تاریخی علوی  110609

خانه مستوفی.بشرویه.خراسان جنوبی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

«خانه مستوفی» که در شهر بشرویه قرار داره، متعلق به اوایل دوره قاجاریه و دارای ایوان های مجلل و ستون داره. سر در اتاق ها و راهرو ها رو در حیاط، نوعی رسمی بندی که بهش قاشقی می گن، تزیین کرده . چیزی که این خانه ها رو از سایر خانه ها متمایز کرده، سه بادگیر مرتفع و متوالیه، روی دهانه هر کدوم از چشمه های بادگیر ها نقوشی با گچ ساخته شده . مجاور این خانه، یک ساباط ارزشمند وجود داره که اسمش رو از خانه مستوفی گرفته.


عکس خانه مستوفی 94420


عکس خانه مستوفی 94421


عکس خانه مستوفی 94424

عکس خانه مستوفی 94425


خانه قرائی رشتخوار.خراسان رضوی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خانه تاریخی قرائی متعلق به یکی از خان های بزرگ رشتخوار بوده که هم اکنون اداره میراث فرهنگی وگردشگری شهرستان رشتخوار در این محل دایر شده. فعالیت های مرمت و بازسازی این خانه پس از تملک آن توسط اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از سال ۱۳۸۸ شمسی آغاز شده و در خرداد ۱۳۹۱ همزمان با بزرگداشت هفته میراث فرهنگی وروز جهانی موزه با حضور مسئولین استانی و محلی بعنوان نخستین موزه مردمشناسی شهرستان رشتخوار افتتاح شد


عکس خانه تاریخی قرائی 54466


عمارت صمیمی.رامهرمز

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

عمارت صمیمی(باغ صمیمی) یا باغ امیر سپهدار از باغ های سکونتی _حکومتی دوره قاجاره، که به عنوان حاکم نشین شهرستان رامهرمز استفاده می شد، و متاًثر از باغ های فرنگی ساخته شده. این باغ عمارت اندرونی داره. عمارت به عنوان فضای ورودی بوده و در بیشتر موارد محل استقرار و سکونت نگهبانان و سایر کارکنان خدماتی صاحب باغ و مهمانانش بوده. عمارت اندرونی که همان کوشک میانی هستش، در دو اشکوب همکف و زیر زمین بنا شده و محل کارهای حکومتی و دفتری بود، در دوران پهلوی این کوشک محل زندگی صاحب وقت باغ اختصاص داشت. طبقه همکف شامل سرسرا ،چهار اتاق و یک سفره خانه است دارای سقفهای گنبدی از نوع چهار بخشی و طاق و تویزه می باشد . زیر زمین آن شامل دو اتاق و یک سرسراست. این بنا خیشخال و بار گیر هم داره . این بنا به شهاره ثبت ۹۹۵۶ در سال ۱۲/۶/۱۳۸۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده.


عکس عمارت صمیمی 86842


عکس عمارت صمیمی 86846

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 22 مهر 1394 ، 17:58

خانه بهروزی.قزوین.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خانه بهروزی ازجمله بناهای شیوه معماری خانه سازی قزوین است که ،با حیاط مرکزی اصلی و حیاط های جانبی شکل گرفته و حیاط اندرونی با تناسبات نیم کشکولی، در دو جبهه دارای شاه نشین های تابستانی و زمستانی ودر دو جبهه دیگر دارای ایوان های طاق نمایی است. شاه نشین اصلی خانه از طریق ایوانی ستون دار با حیاط بیرونی نیز ارتباط دارد. خانه در دو طبقه زیر زمین وهمکف شکل گرفته و تزیینات آجری لبه بازشوها و ارسی های آن ، از جمله تزیینات قابل توجه این بنا است. این خانه تاریخی مربوط به دوران قاجار است.


عکس خانه بهروزی  58617

عکس خانه بهروزی  58616


خانه مشیردیوان . سنندج

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

عمارت مشیر دیوان در محله قدیمی سرتپوله سنندج، در خیابان شهدا قرار داره که از بناهای مشهور دوره قاجاری است. این ساختمان با شیوه و اسلوب معماری ایران به ویژه محوطهٔ یک ایوانی، در دوره قاجاریه توسط " میرزا یوسف مشیر دیوان" دیوان مشاور و جانشین حاکم منطقه به نام" میرزا رضای وزیر کردستانی" ساخته شد. این عمارت که سالیانی چند محل استانداری کردستان بود، هفت حیاط داره که هر یک از آنها دارای آب نمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگرآب نماها است و شامل بخش های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است. در بخش اصلی ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق ها را زینت داده. سردر ورودی بنا با محوطه نیم هشتی و تزیینات آجری، سقف شیروانی، تالار تشریفات و ایوان ستون دار جلوی آن با طرح کلاه فرنگی، گچ بری و مقرنس (آنچه به شکل نردبان و پله پله ساخته شده؛ بنای بلند مدور و ایوان آراسته و مزین با صورت ها و نقوش که بر آن با نردبان پایه روند؛ قسمی زینت که در اتاق و ایوانها به شکل های گوناگون گچبری کنند؛ کنگره دار)های گچی و اُرُسی هایی با طرح های اسلیمی، از جمله خصوصیات بارز این بنا است. حجاری روی سنگ ازاره (آن قسمت ا ز دیوار اتاق و یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین بود) و ستون هایی با تزیینات گچ بری طنابی و مقرنس کاری از جمله تزیینات بسیار شاخص عمارت است. محوطه عمارت و طراحی و ساخت تمام بخش های آن در یک زمان، با رعایت تمامی اصول معماری ایرانی، ویژگی منحصربه فردی به عمارت مشیر دیوان بخشیده و دروازه ورودی عمارت بطور خاصی جذابه. ابتکار در صنعت گره چینی چوب وارسی سازی به نحوچشمگیر در فضاهای بازشو و دعوت کننده و حدفاصل فضاهای بسته و نیمه باز و باز توسط استادکاران سنندجی انجام یافته.


عکس عمارت مشیر دیوان 36036


عکس عمارت مشیر دیوان 36030

عکس عمارت مشیر دیوان 36028


آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 22 مهر 1394 ، 18:05

خانه باقری. گرگان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خانه باقری یکی از بناهای شاخص در بافت تاریخی گرگان است که نمونه ای ارزشمند از معماری بومی مسکونی در شهر به شمار می رود. این بنا در حدفاصل محلات نعلبندان و سرچشمه و در حاشیه جنوبی یکی از معابر اصلی و پرگذر بافت قدیم گرگان واقع است، معبری که بازار و تکیه نعلبندان را به بنای امامزاده نور و سپس تکیه سرچشمه متصل می سازد.
در میان خانه های تاریخی باقی مانده در شهر، خانه باقری یکی از وسیع ترین و سالم ترین نمونه ها است. عرصه این بنا ۱۹۵۰ مترمربع و زیربنای مجموع فضاهای سرپوشیده آن ۱۵۵۵ مترمربع است.


عکس خانه باقری  85666


خانه طاهریان سمنان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

یکی از جاذبه های دیدنی شهر سمنان وجود خانه های قدیمی آن با قدمت بیش از ۱۰۰ سال است. این بناهای تاریخی به علت رونق تجارت در شهر سمنان به ویژه در دوران قاجار شکل گرفته اند که در آن افراد متمکن خانه هایی زیبا و دیدنی احداث کردند که در حال حاضر این خانه ها به مجموعه ای از خانه های تاریخی شهر تبدیل شده و نماد معماری دوران قاجار محسوب می شود. یکی از این خانه های تاریخی بسیار زیبا ، خانه طاهریان است. این خانه تاریخی در خیابان ابوذر وکوچه شهید محمد علی مهدوی در فاصله کمی از خانه رجبی قرار گرفته است . خانه طاهریان که متعلق به دوره قاجاریه بوده و قسمت اعظم آن مرمت شده در تملک سازمان میراث فرهنگی است . این خانه دارای ورودی بسیار زیبایی است که با یک هشتی کوچک و چند پله به حیاط مرکزی راه دارد. خانه دارای دو حیاط بوده که حیاط اصلی ابتدا و حیاط فرعی در پشت خانه قرار داشته و درگوشه ای از آن مطبخ خانه قرار گرفته. از جمله زیبایی های این خانه می توان به استفاده از قوس های فراوان فضاهای مختلف نام برد


عکس خانه طاهریان 58161


خانه ستوده.چالشتر.چهارمحال بختیاری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خانه ستوده در واقع آخرین بخش های به جا مونده از مجموعه بناهای مرتبط با ارگ چالشتر و مربوط به اواخر دوره قاجاریه به حساب میاد که قسمت اندرونی، بخش حاکم نشین قلعه مذکور رو تشکیل می داده. شالوده اصلی این بخش در سال ۱۳۲۳ هجری قمری به پایان رسیده که دارای ازاره های سنگی ارزشمند، تراش خورده و نقاشی های نفیس با مضامینی افسانه ای و اسطوره ایه. این خانه در قسمت غربی شهرکرد و در نزدیکی خانه آزاده قرار داره. سه موزه آثار سنگی، کار و زندگی، مردم شناسی در این مجموعه قرارداشته و در آنها نمونه هایی از آثار سنگی منقوش و کتیبه دار و زندگی روستایی و کشاورزی و وسایل و البسه و ابزار آلات مربوطه به نمایش گذاشته شده.


عکس خانه ستوده چالشتری 147178

عکس خانه ستوده چالشتری 46574

بارها به سعودي‌ها تذکر داده بودم مسير رمي جمرات نبايد بيش از ظرفيت زائر داشته باشد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
طراح و معمار مسيرهاي منا:
بارها به سعودي‌ها تذکر داده بودم مسير رمي جمرات نبايد بيش از ظرفيت زائر داشته باشد
خراسان - مورخ چهارشنبه 1394/07/08 شماره انتشار 19082

تيتر يک - دکتر "کيت استيل" طراح مسير هاي رمي جمرات و منا گفت: طراحي پل ها و مسيرهاي منتهي به منا هيچ ايرادي ندارد. مسيرها يک طرفه طراحي شده بودند نه دو طرفه.

هر سال به دليل حضور ميليوني حاجيان تمتع و البته انجام همزمان مناسک توسط آن ها، در مسيرهاي منتهي به رمي جمرات ازدحام شديد رخ مي دهد؛ اما نکته اي که وجود دارد تدبير رژيم سعودي براي ساماندهي اين اوضاع است، مساله اي که در چندين سال اخير بسيار کمرنگ ديده شده است. آنقدر کمرنگ که در نهايت تبديل به فاجعه اي مرگبار، غمبار و فراموش نشدني شد. صبح روز پنجشنبه در حالي که حاجيان کشورهاي مسلمان به سوي رمي جمرات حرکت مي کردند ارتش سعودي به دلايل نامعلوم و بدون هماهنگي قبلي دو مسير رمي جمرات را بست. زائران مجبور شدند از مسيرهاي ديگر تردد کنند. آن هايي که به انتهاي خيابان رسيده بودند با انسداد انتهاي مسير مواجه شدند و در حال بازگشت بودند که با سيل عظيم جمعيتي که براي رمي جمرات به محل انجام مناسک مي رفتند برخورد کردند. سپس آن ها به مسير باريک و کوچکي هدايت شدند که بايد از دروازه اي کوچک عبور مي کردند و همين امر موجب برخورد و ازدحام شديد در ورودي اين مسير شد و فاجعه منا را رقم زد.

تيتر يک مصاحبه اي را با طراح و معمار بخش اعظمي از ساختمان منا و مسيرهاي منتهي به رمي جمرات ترتيب داده است که با هم مي خوانيم:

لطف بفرماييد در ابتدا از خودتان براي ما بگوييد.

کيت استيل هستم. دکتراي علوم جمعيت و ازدحام شناسي از دانشگاه متروپوليتن منچستر . مولف کتاب "مقدمه اي بر علم ازدحام".

شما در گذشته به اين نکته اشاره داشتيد که طراحي بسياري از ساختمان ها و راهروهاي اين مکان زيارتي را بر عهده داشتيد.

- بله. من همکاري هاي بسياري را با مقامات دولت عربستان از طرف دانشگاه منچستر در اين زمينه داشتم. براي مثال طراحي و ساخت پل جمرات برعهده شخص بنده بوده است. به علت جمعيت بسيار انبوه در 3 روز مراسم مذهبي مسلمانان در منا، نياز به کارهاي کارشناسي و علمي دقيقي در اين زمينه بود. تمامي مسيرها ، پل ها و راه هاي منتهي به منا توسط تيم تحقيقاتي ما بررسي، کارشناسي، طراحي و ساخته شد.

دلايل زيادي براي اين فاجعه که آمار کشته شدگان آن بيش از 2000 کشته اعلام شده، ذکر شده است. شما به عنوان طراح اين سازه چه نظري داريد؟

بله. اين روزها من هم بسيار درگير اين موضوع هستم. قاطعانه بگويم که طراحي پل ها و مسيرهاي منتهي به منا هيچ ايرادي نداشته و ندارد. وزير بهداشت عربستان "خالد ال فليح" دليل بروز اين تراژدي را عدم توجه زائرين به تابلوهاي راهنما اعلام کرده است. اين امري بسيار اشتباه است. حادثه اصلي در خيابان 204 منا اتفاق افتاد. راه هاي منتهي به منا يک طرفه طراحي شده اند. يک راه براي زائرين به سمت رمي جمرات و راه کناري براي زائرين در حال برگشت. هر سال جمعيتي بيش از 2 ميليون نفر از اين مسيرها براي انجام اعمال مذهبي عبور مي کنند. يک مسير رفت و يک مسير برگشت. اشتباه در کجا اتفاق افتاده است. زماني که يک مسير رفت مسير برگشت هم شده است. يعني ازدحام جمعيتي که براي رفتن به منا تلاش مي کردند با ازدحام جمعيتي که از منا برمي گشتند روبه رو مي شوند.

من روزهاي گذشته با همکار و دوست خودم "مداوي الرشيد" در دانشگاه عربستان، مکالمه تلفني در اين خصوص داشتم. ايشان از نزديک موضوع را کارشناسي کرده بودند و با بنده موافق بودند. به گفته ايشان نيروها و مقامات عربستاني در آنجا حضور داشتند؛ اما گيج و سرگردان از ازدحام جمعيت. در 25 سال گذشته نظير چنين تراژدي را نداشته ايم. من واقعا متاسف شدم.مسير 204 يکي از شلوغ ترين مسيرها است. من بارها به مقامات عربستاني تذکر داده بودم که اين مسير نبايد بيش از ظرفيت خود زائر داشته باشد. حالا چه برسد به اين که مسير دو طرفه شود. ما در مسيرهاي خود با يک طرفه بودن آن هم مشکل داشتيم و گاهي اوقات مسيرهاي يک طرفه هم تلفات مي داد. حالا چه برسد به اين که دوطرفه شود. من دليل دوطرفه شدن مسير را به يقين هنوز نمي دانم. مطالب مختلفي در اين باره شنيده ام؛ اما چون مطمئن نشده ام از بازگو کردن شان امتناع مي کنم؛ اما در يک جمله بگويم: دليل هرچه که بوده است صراحتا يک جنايت بوده است. در مصاحبه هاي روزهاي گذشته خود با رسانه هاي ديگر هم اشاره کردم که ازدحام، جمعيت و ظرفيت در موارد مختلف نتايج يکساني دارد: تلفات و مرگ. سال 1989 در استاديوم فوتبال "هيلزبورگ"، جمعيتي بالغ بر 96 نفر به دليل ظرفيت بيشتر استاديوم کشته شدند. فستيوال 2010 آلمان به دليل ازدحام جمعيت که بيشتر از ظرفيت خيابان مورد نظر بود 21 نفر کشته داد.

زماني که مسير يا پل يا معبري در حال طراحي است، المان هاي روان شناسي نيز در آن ايجاد مي شود. ما معماران از روان شناسان نيز کمک مي گيريم؛ براي مثال در زمان ساخت يک تونل يا پل جمعيت احتمالي عابران در دقيقه، ظرفيت سازه در زمان حادثه و واکنش نسبت به آن را نيز محاسبه مي کنيم. چرا که انسان ها در زمان حادثه يا بحران کاملا "بي ذهن" مي شوند. به عبارت ساده تر زماني که اتفاقي در بين يک جمعيت در فضاي بسته روي مي دهد بيشتر انسان هاي حاضر در آن اتفاق "بي ذهن" شده و به صورت غيرارادي به فکر فرار و نجات خود هستند که اين پديده روان شناسي فضاي بيشتري را براي فرار از آن موقعيت مي طلبد که نتيجه آن له کردن، ضربه زدن و از روي هم رد شدن خواهد بود، تراژدي که متاسفانه در منا رخ داد. در هر يک متر مربع 6 تا 7 نفر به سختي مي توانند نفس بکشند. آن هم به صورت ايستاده و بدون هرگونه حادثه و استرس. حالا تراژدي ميليوني رمي جمرات را در نظر بگيريد. هزاران نفر در يک مسير روبه روي يکديگر.

آقاي استيل براي جلوگيري از وقوع مجدد چنين تراژدي چه بايد کرد؟

- ببينيد مشکل از مسيرهاي طراحي شده نبوده و نخواهد بود. قبلا هم گفتم. دليل دو طرفه شدن يک مسير يک طرفه هرچه که بوده، به عدم مديريت صحيح و عدم کفايت مسئولين حاظر برمي گردد. اما بالاخره آن مسير بايد براي 3 ميليون نفر جمعيت طراحي و ظرفيت نگاري شود نه 2 ميليون نفر.

آقاي استيل بسيار ممنون از اين مصاحبه.

- من هم ممنون هستم. در خبرها پيگير کشته هاي حاجيان هستم و مطلع شدم که از کشور شما ايران هم افراد زيادي کشته شدند که متاسف شدم.

برای ایجاد شهر اسلامی در اجرا مشکل داریم نه تدوین شاخص‌ها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت عنوان کرد:

تحقق شهر اسلامی مطالبه مقام معظم رهبری است/ برای ایجاد شهر اسلامی در اجرا مشکل داریم نه تدوین شاخص‌ها

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در رابطه با مؤلفه‌های شهر اسلامی منابع فراوانی وجود دارد که ازجمله فرمایشات مقام معظم رهبری دراین‌باره بسیار شفاف و راهگشاست.
مجید+فاطمی+ارفع

به گزارش مشهدپیام، حجت‌الاسلام مجید فاطمی ارفع در رابطه با شهر اسلامی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید در این خصوص موردتوجه قرار گیرد اعتقاد قلبی برنامه‌ریزان به شهر اسلامی است.

وی تصریح کرد: متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که برخی از صاحب‌نظران و برنامه‌ریزان مدیریت شهری اصلاً اعتقادی به شهر اسلامی ندارند و ماهیتی به‌عنوان شهر اسلامی را حتی در فضای ذهن خود متصور نیستند.

فاطمی‌ارفع بابیان اینکه موضوع شهرسازی و مدیریت شهری همواره مورد تأکید و توجه بزرگان دینی بوده است، خاطرنشان کرد: موضوع شهرسازی و مدیریت شهری در حوزه فقه و شریعت، موضوع گسترده‌ای با عنوان فقه شهرسازی همیشه موردتوجه و تأکید قرار داشته است.

تحقق شهر اسلامی مطالبه مقام معظم رهبری است

رییس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: مقام معظم رهبری به‌عنوان یک فقیه و دین‌شناس بارها مسئله شهر اسلامی و مؤلفه‌های آن را بیان نموده‌اند و شهر اسلامی را به‌عنوان یک مطالبه جدی از مسئولان مدیریت شهری مطرح نموده‌اند. به‌عنوان نمونه ایشان در جمع مسئولان مدیریت شهری فرموده‌اند «اصلاً شما وقتی می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید بالای آن بنویسید شهر اسلامی، نه شهر خوب به معنای رایج امروز دنیا».

فاطمی‌ارفع در خصوص مؤلفه‌های شهر اسلامی نیز خاطرنشان کرد: در رابطه با مؤلفه‌های شهر اسلامی منابع فراوانی وجود دارد که ازجمله فرمایشات مقام معظم رهبری دراین‌باره بسیار شفاف و راهگشاست.

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد افزود: در بحث تبیین مؤلفه‌های شهر اسلامی مجموعه مقالات متعددی که توسط صاحب‌نظران در طی سال‌های منتشرشده گردیده می‌تواند به‌عنوان منابع در اختیار مدیران شهری قرار گیرد.

برای ایجاد شهر اسلامی در اجرا مشکل داریم نه تدوین شاخص‌ها

وی گفت: بنده معتقد هستم مشکل ما در حوزه مؤلفه‌ها و شاخصه‌های شهر اسلامی نیست بلکه مشکل در اجرا و ابعاد اجرایی آن است که می‌بایست این مشکلات که گاهی ناشی از ضعف ساختارهای اجرایی و گاهی ناشی از ضعف مدیران اجرایی است، شناسایی شود و راهکارهای رفع آن بررسی و مرتفع گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری هفتمین کنفرانس ملی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری اشاره کرد و برگزاری این کنفرانس را فرصتی خوب برای پرداختن به شهر اسلامی دانست.

فاطمی ارفع گردهم آمدن صاحب‌نظران و اندیشمندان با مدیران و کارشناسان امور شهری و اتصال بدنه کارشناسی و علمی به بدنه مدیریت اجرایی را از دستاوردها و نقاط قوت این کنفرانس‌ها برشمرد.

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد تأکید کرد: خروجی این کنفرانس‌ها مجموعه مقالات ارزشمندی است که بعد از اختتامیه کنفرانس نباید بایگانی گردد بلکه باید مورداستفاده مدیران شهری قرارگرفته و عملیاتی گردد.

باید به نقش مؤسسات دانش‌بنیان توجه ویژه داشت

به گفته رییس شورای اسلامی شهر مشهد، برای اتصال بدنه کارشناسی و علمی به بدنه اجرایی می‌بایست به نقش اساسی مجموعه‌هایی مانند شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان توجه ویژه‌ای شود و از نگاه صرفاً شعاری به این مجموعه‌ها پرهیز گردد.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: عدم باور و اعتماد به شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و پرداختن شعاری به آن‌ها برخلاف تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری باعث شده همان شکاف و فاصله بین بدنه کارشناسی و علمی با بدنه اجرایی مدیریت شهری باقی بماند و بنده معتقدم نقطه اتصال، همین مجموعه‌های دانش‌بنیان است که باید تقویت شوند.

به اعتقاد فاطمی ارفع، مراکز علمی از جهات علمی باید شرکت‌ها مؤسسات دانش‌بنیان را تقویت کنند و نهادها و دستگاه‌های اجرایی هم باید با اعتقاد و اعتماد به این مجموعه‌ها از ظرفیت عظیم آن‌ها بهره گیرند.

منبع: روابط عمومی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد

مصوبه شورای عالی شهرسازی درباره عدم انطباق طرح جامع و تفصیلی تهران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
مصوبه شورای عالی شهرسازی درباره عدم انطباق طرح جامع و تفصیلی تهران
شورای عالی شهرسازی درباره عدم انطباق طرح جامع و تفصیلی تهران در اصلاح بند یک مصوبه مورخ 4/2/91 مصوب کرد که تبدیل زیر پهنه R111 به R112 تنها هنگامی امکان پذیر است که دو شرط حداقل عرض گذر 8 متر و حداقل قطعات تفکیکی 150 مترمربع محقق شود.

شورای عالی شهرسازی درباره عدم انطباق طرح جامع و تفصیلی تهران در اصلاح بند یک مصوبه مورخ 4/2/91 مصوب کرد که تبدیل زیر پهنه R111 به R112 تنها هنگامی امکان پذیر است که دو شرط حداقل عرض گذر 8 متر و حداقل قطعات تفکیکی 150 مترمربع محقق شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، پیروز حناچی در نامه ای خطاب به استاندار و رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران، شهردار و رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ 3/6/93 خود، به دنبال 4 جلسه بررسی مغایرتهای طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع مصوب 1386 ودر اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص حفاظت از باغات و فضای سبز شهری ودرنظرگرفتن محدودیت های جدی منابع آب، ظرفیتهای زیستی و ضرورت کاهش آلودگی هوا با بهره گیری از نظرات کمیته فنی شورایعالی و پیشنهادات شورای اسلامی و شهرداری تهران ، به منظور انطباق طرح تفصیلی با طرح جامع و محدود نمودن حداکثری جمعیت پذیری شهر تهران ، در جلسه مورخ 3/6/93 تصمیماتی را مصوب کرد.

معاون معماری و شهرسازی اعلام کرد: بند یک مصوبه مورخ 4/2/91 به این ترتیب اصلاح شده است که تبدیل زیر پهنه R111 به R112 تنها هنگامی امکان پذیر است حداقل عرض گذر 8 متر و قطعات تفکیکی 150 مترمربع باشد. همچنین در سایر موارد این بند ملغی اعلام می شود و شهرداری موظف است ظرف مدت یکماه نقشه های مربوط به اعمال این بند به دبیرخانه شورایعالی ارائه دهد.
وی افزود: در مورد بند دوم مصوبه 4/2/91 تبدیل زیرپهنه های R112 و R121به زیرپهنه R122 تنها در محدوده های مشخص درجدول زیر و با تحقق توامان حداقل اندازه قطعات وحداقل عرض معبر مندرج در این جدول امکانپذیر است :
 

محدوده
حداقل اندازه قطعات
حداقل عرض معبر
شرط
بالای محور انقلاب
250 مترمربع
12 متر
طبق ضوابط طرح تفصیلی در هر صورت پیش­بینی­حداقل1پارکینگ برای هر واحد ضروری و غیرقابل جایگزین با وجه نقد است
پایین محور انقلاب
200 مترمربع
10 متر
طبق ضوابط طرح تفصیلی در هر صورت پیش­بینی­حداقل1پارکینگ برای هر واحد ضروری و غیرقابل جایگزین با وجه نقد است

 

حناچی تاکید کرد: بند 3 و4 مصوبه مورخ 4/2/91 لغو شده است و به جای آن مصوب شده است که در اراضی و املاک دارای مساحت کمتراز 75 مترمربع (طبق سندمالکیت)، با اولویت تملک توسط شهرداری ، احداث صرفا یک واحدمسکونی (زیرزمین و همکف) مجازبوده و برای ساخت وساز در اراضی بامساحت بیش از 75 مترمربع صرفا" مطابق ضوابط و مقررات پهنه بندی طرح تفصیلی عمل خواهدشد. همچنین سایر بندهای مصوبه مذکور ملغی می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تایید نظر کمیته فنی شورایعالی در خصوص محدوده طرح تفصیلی شهر تهران اظهار کرد: دبیرخانه شورایعالی موظف است ابهامات و ایرادات مصوبه مورخ 9/8/90 شورایعالی در خصوص الحاق برخی از مناطق جمعیتی به شهر تهران را که مورد ادعای استانداری و شهرداری تهران می باشد بررسی نموده و گزارش آن را برای تصمیم نهایی به شورایعالی ارائه نماید .

وی افزود: موضوع اصلاحات مطرح درباره ضوابط مقررات طرح تفصیلی شهر تهران مندرج در صورتجلسه کمیته فنی به منظور بررسی، مجدداً به دبیرخانه شورایعالی با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران ارجاع و در صورت ایجاد تغییرات قابل توجه مجدداً در کمیته فنی شورایعالی بررسی شود.

در پایان نامه معاون شهرسازی و معماری آمده است: سایر موارد مربوط به طرح تفصیلی و جامع شهر تهران طی دو هفته آینده توسط کمیسیون ماده 5 شهر تهران بررسی و نتایج جهت بررسی و تصویب نهایی در جلسه َآتی شورایعالی مطرح خواهد شد.

صفحه 8 از 16