شما

مرکز مطالعات حکمت – دانش و فن معماری و شهرسازی ایرانی اسلامی

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

فردا صورت میگیرد:افتتاح مسجدجامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

افتتاح مسجد جامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

© REUTERS/ Maxim Zmeyev
روسیه
دریافت لینک کوتاه
سمیه پسندیده
066652

مسجد جامع مسکو پس از چندین سال عملیات ساختمانی فردا 23 سپتامبر 2015 با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سران برخی کشورهای اسلامی از قبیل ایران، ترکیه، قطر، طی مراسم رسمی کویت افتتاح خواهد شد.

این مسجد پس از بازسازی تقریبا 10 ساله، با دستور رئیس جمهور مبنی بر اتمام هرچه سریع تر عملیات ساختمانی به عنوان بزرگترین مسجد کل اروپا معرفی گردید که خود گویای سیاست تساهل و تسامح دولت روسیه می باشد. ساختمان جدید مسجد جامع مسکو مساحتی حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ مترمربع دارد و می‌تواند ۱۲ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و که تا حد زیادی می تواند حضور نمازگزاران در اعیاد و مناسبتها را پوشش دهد. ضمنا در فضای این مسجد مرکز فرهنگی و اسلامی و در بخشی از ساختمان مسجد، سالن‌های اجتماعات و نمایشگاه‌ها در نظر گرفته شده و این مسجد را تبدیل به بزرگترین مجتمع اسلامی اروپا نیز نموده است. این ساختمان شش طبقه دارد و ارتفاع مناره‌های آن ۷۲ متر و ارتفاع گنبد آن ۴۶ متر است و در یکی از خیابانهای مرکز مسکو به نام «پراسپکت میرا» واقع شده است.

گفته شده کشور ترکیه و فلسطین در تامین بخشی از هزینه های مالی و همچنین در طراحی و معماری مسجد نقش داشته اند و به نقل از سایت خبری عصر ایران دولت جمهوری اسلامی ایران نیزمبلغ یكصد‌هزار دلار برای كمك به توسعه و بازسازی مسجد جامع شهر مسكو اهدا كرده است.

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گفت‌وگوی اختصاصی/گفت‌وگو با «مارات مقصودف»، معمار روس درباره تفاوت‌ها و تشابه‌های مساجد روسیه و ایران

مساجد ايراني الگويي براي مساجد روسيه

نویسنده: عرفان میرمجیدی کارشناس معماری
«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است.

«مارات مقصودف»، یکی از معماران خوش‌ذوق کشور روسیه است که شورای مفتیان روسیه برای تزیین نمای بیرونی مسجد جامع «مسکو» از او دعوت به همکاری کرده است. مقصودف فارغ التحصیل معماری از کشور روسیه، عضو اتحادیه نقاشان روسیه و ازبکستان و عضو گروه زیباسازی کاخ کرملین است. تعداد زیادی از مساجد روسیه زیبایی‌شان را از طراحی‌‌های مقصودف به‌دست آورده‌اند. مارات مقصودف یکی از مهمانان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم امسال است. این حضور، فرصتی شد تا با مقصودف درباره ویژگی‌های طراحی و ساخت مساجد روسیه گفت‌و گو کنیم. در این گفت‌و‌گو سعی کرده‌ایم معماری مساجد روسیه را با معماری کنونی مساجد تهران از دیدگاه او مقایسه کنیم و تلنگری بزنیم به ضعف و قوت معماری بنایی که قرار بود روزگاری بلند‌ترین بنای شهرمان باشد.
شما چه تعریفی از معماری اسلامی دارید و فکر می‌کنید معماری مساجد روسیه با مساجد کشورهای دیگر چه تفاوتی دارد؟ 
تخصص من در معماری موضوعات مربوط به  «معماری باستانی» است که در حوزه آسیای مرکزی و سمرقند و بخارا خلاصه می‌شود. بنابراین با توجه به مطالعاتم می‌توانم  بگویم پیش از احیای معماری غرب، ما داخل آسیای مرکزی شاهد معماری‌ای بودیم که مثل نقش و نگارهای ستاره مانند وکهکشانی از آسیای میانه به سوی غرب رفتند. در حقیقت این نشانه‌های معماری آسمانی ابتدا در این مناطق ابداع شدند. در مناطق آسیای مرکزی، معماری با مفاهیم دین اسلام عجین بوده است.
 در روسیه به دلیل ویژگی‌های آب و هوایی معماری سقف مساجد، متفاوت با سقف بناهای اسلامی است. سقف‌ها در مساجد روسیه  به صورت شیروانی ساخته می‌شود، نه به صورت گنبد. در معماری مساجد روسیه قسمت آقایان و خانم‌ها مشخص شده و با ویژگی‌هایی از هم متمایز است. برای اجرای مراسم‌ مذهبی در مساجد روسیه هم قسمت انتهایی مساجد متمایز می‌شود و در قسمت بالای مسجد طراحی بالکن در نظر گرفته می‌شود. این‌ ویژگی‌ها تمایزاتی است که در معماری مساجد روسیه با کشورهای اسلامی دیگر وجود دارد، این نوع معماری در مساجد فقط متعلق به روسیه است. 
  در دوره‌ای از تاریخ روسیه، مسلمانان با مشکلات زیادی برای ابراز عقایدشان روبه‌رو بودند. با توجه به آن مشکلات چگونه سنت‌ها و عقاید مذهبی در این کشور فراموش نشد و توانست در معماری هم باقی بماند؟ 
 در زمان شوروی مردم نمی‌توانستند در مساجد، مراسم مذهبی‌شان را داشته باشند اما بعد از اینکه شوروی سقوط کرد مسلمانان راهی مساجد شدند و از طریق اتاقک‌های بالای مناره‌های مساجد اذان گفتند و مناسک مذهبی خود را انجام دادند. زمان اتحادیه شوروی ما در برخی شهر‌ها مساجدی داشتیم که فعال بودند و هرچند مردم با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بودند ولی حمایت خود را از مساجد کم نکردند. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی مسلمانان کودکان خود را به مساجد فرستادند و مدرسه‌هایی بودند که فرزندان مسلمانان در آنجا درس می‌خواندند. با این فعالیت‌ها سنت‌ها وعقاید مسلمانان ادامه پیدا کرد. در حقیقت مسلمانان روسیه سبک زندگی اسلامی را حفظ کردند و امروز از آن سبک زندگی در معماری خود بهره می‌برند. در حال حاضرمعماری مساجد در روسیه با گذشته بسیار متفاوت شده است. مثلا در معماری گذشته مساجد از چوب استفاده می‌شد ولی حالا از مصالح به روز در دنیا استفاده می‌شود. در سبک معماری هم بیشتر از معماری کشورهایی مانند ایران، سمرقند و بخارا استفاده می‌کنیم و با تلفیقی از این معماری‌ها، معماری مساجد را ادامه می‌دهیم. مثلا در معماری مسجد جامع مسکو از معماری‌های مختلف کشورهای اسلامی استفاده شده است... 

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گزارشی کوتاه از آینده حرم امام علی ع :

با توجه به سرعت گرفتن مراحل ساخت طرح توسعه حرم امام علی ع ، بد نیست با عوامل و طرح توسعه حرم آشنا شویم.

طرح توسعه پیرامونی حرم مطهر علوی

پروژه طرح توسعه پیرامونی  جهت افزایش فضاهای زیارتی و خدمات جانبی آن، در محدوده ۹۰متری پیرامون حرم مطهر علوی طراحی شده است. باتوجه به معماری ارزشمند صحن عتیق، طراحی صحن اصلی به گونه ای بوده است که طنین هندسه معماری حرم در آن احساس شود. جانمایی فضاهای خدمات جانبی حرم در محدوده بلافصل حرم نیز با هدف اتصال هرچه  بیشتر بافت و حرم طراحی شده و علاوه بر طرح توسعه حرم علوی، پیشنهاداتی درخصوص احیاء مجموعه های ارزشمند تاریخی در پیرامون حرم علوی و حفظ و احیای سرمایه های اجتماعی و کالبدی بازار بزرگ نجف مطرح گردیده است. آنچه که در این پروژه مدنظر بوده ؛ نگاه واحد و یکپارچه به توسعه حرم و احیا کل بافت، سرزنده سازی بافت و اتصال مطلوب و تدریجی حرم به بافت و جلوگیری از ایجاد نقش کاتالیست منفی طرح توسعه بزرگ مقیاس، در بافت قدیم نجف اشرف بوده است.

حرم مطهر علوی ضمن پیوند دوباره با شهر در هماهنگی کامل با ارزش های پیدا و پنهان آن حیات مذهبی و علمی دوباره ای به شهر تاریخی نجف خواهد بخشید. آرامشی وصف ناپذیر، همراه با معنویت و اصالت.

زیر پروژه ها :

  • –          توسعه حرم مطهر علوی ۱۲۲,۰۰۰ مترمربع
  • –          مجموعه الحویش
  • –          مجموعه العماره
  • –          احیاء دیوار پیرامونی شهر قدیم
  • –          مجموعه براق
  • –          مرکز محله مشراق
  • –          مجموعه مشراق
  • –          ساماندهی جداره شارع الرسول


محل پروژه نجف اشرف- پیرامون حرم مطهر علوی
سال انجام خدمات ۱۳۹۳
شرح خدمات مشاور مطالعات و طرح جامع سه بعدی
وضعیت فعلی پروژه در حال تصویب
کارفرما تولیت حرم مطهر علوی


همکاران طراح ارشد و رئیس شورای علمی: دکتر هادی ندیمی

مدیر پروژه: دکتر عزالدین ممقانی

شورای علمی پروژه: اکبر زرگر،احمد شکرچی، علی غفاری، اصغر مرادی، سید محمدحسین مرتضوی، عزالدین ممقانی، حمید ندیمی، هادی ندیمی

گروه معماری و شهرسازی: نرجس اعلائی، هادی پندار، شیرین ذبیحیان، سهراب سردشتی، سید محمد امین شاه رکنی، شینا ص برنجی، کوثر عصاری، مرسده قاسملو، محسن قمیشی، سمیه قدس، ساجده گودرزی، محمدحسین لبانی، پگاه مردانی، سجاد موذن، سید احسان موسوی، روح الله موحدی، نیلوفر ناگهانی،مونا نوروزی

گروه جامع شناسی و اقتصاد: امیر اکبری، یاسر باقری، مهدی سلیمانیه، سعید عابدین درکوش، سوده منصوری

گروه ترویج     و ارائه: ملاک انصاری، مولود پازکی، سید محمدرضا حسینی لواسانی،   زهرا حکیم زاده، صادق دیبایی، اباذر صالحیان،زهرا سادات طبسی، حسین فائق، محمدعلی محمد دوست،محمدعلی ممقانی، مهندس حمیدرضا نهاوندی
MORABA 2

MORABA 1

۰۲۲-ba04

۰۲۷

۰۲۵-b02-&21

۱۱


۰۷

۰۵

توسعه رشته های شهرسازی در دانشگاه کردستان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

n00011562-b.jpg

رییس دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گفت: پیشنهاد تاسیس رشته‌های مقطع دکتری شهرسازی، کارشناسی ارشد طراحی شهری و کارشناسی صنایع دستی به وزارت علوم ارائه شده و در مرحله تصویب است.

فراخوان آتی شهرداری تهران برای نماد کتاب

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فراخوان سازمان زیباسازی شهرداری تهران برای طراحی المان‌های شهری با موضوع کتاب

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت:‌ پس از هفته کتاب موضوع استفاده از المان‌های کتاب و کتابخوانی در سطح شهر تهران در شورای هنری سازمان مطرح و به زودی فراخوان طراحی این المان‌ها را منتشر می‌کنیم

صفحه 10 از 41